اخراج یا عدم افزایش دستمزد، گزینه‌های روزنامه "شرق" برای خبرنگارانش

اخراج یا عدم افزایش دستمزد، گزینه‌های روزنامه “شرق” برای خبرنگارانش…

  • 1399-02-20

‍ اخراج یا عدم افزایش دستمزد، گزینه‌های روزنامه “شرق” برای خبرنگارانش

اخراج یا عدم افزایش دستمزد، گزینه‌های روزنامه "شرق" برای خبرنگارانش

این روزها اخبار متعددی درباره اخراج یا عدم افزایش دستمزدها در سال جدید در بخش‌های تولیدی و خدماتی منتشر می‌شود. قطار تعدیل و اخراج‌ها به ایستگاه رسانه‌ رسیده است. اغلب رسانه‌ها به بهانه اوضاع نامساعد اقتصادی کشور و رکود ناشی از کرونا زمزمه جدایی یا عدم افزایش دستمزدها را آغاز کرده‌اند. بنا بر پیگیری‌های روزنامه‌نگاران مستقل ایران، برخی از مدیران رسانه‌ای به نیروهای خود اعلام کردند یا قراردادها در سال جدید تغییر شکل پیدا می‌کند و دستمزدها به روال قبل پرداخت می‌شود یا برخی از نیروها باید از مجموعه خداحافظی کنند.

مهدی رحمانیان، مدیرمسئول “روزنامه شرق” یکی از مدیران رسانه‌ای است که با دو پیشنهاد، نیروهای شاغل در این رسانه را تحت فشار قرار داده است. به این ترتیب، به آنها اعلام شده، تداوم همکاری با تمامی نیروها بدون افزایش دستمزد ممکن است؛ در غیر این صورت، عده‌ای از خبرنگاران مجموعه اخراج و قرارداد دیگر نیروها متناسب با مصوبه شورای‌عالی کار مشمول افزایش ۲۱درصدی دستمزدها خواهد شد‌.

درحالیکه خط فقر ۹ میلیون تومان تعیین شده است، نماینده فرمایشی کارگران در شورای‌عالی کار و حتی مسئولان جمهوری اسلامی نیز به این شیوه از افزایش دستمزد معترض‌اند و مهم‌تر آنکه پیشنهاد مدیر مسئول شرق با موادی از قانون کار در تعارض است. بر اساس ماده ۴۱ قانون کار حداقل دستمزد کارگران نمی‌تواند کمتر از حقوق پایه به اضافه مزایای مزدی مستمر باشد‌.

پیش از این نیز، روزنامه “همدلی” بدون اعمال افزایش ۲۱درصدی دستمزدها که هیچ‌وجه مورد پذیرش نیست، حقوق ماه گذشته نیروهای خود را پرداخت کرده بود.

روزنامه‌نگاران مستقل ایران

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق برای اتحادیه آزاد کارگران ایران محفوظ است.استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

زبانهای دیگر-Other languages