ادامه اعتصاب وتجمع اعتراضی  کارگران شرکت معادن زغال سنگ کرمان برای دومین روز متوالی

ادامه اعتراضات کارگران معادن زغال سنگ کرمان با اعتصاب وتجمع مقابل ساختمان شرکت واستانداری

  • 1399-02-26

ادامه اعتصاب وتجمع اعتراضی  کارگران شرکت معادن زغال سنگ کرمان برای دومین روز متوالی

ادامه اعتراضات کارگران معادن زغال سنگ کرمان با اعتصاب وتجمع مقابل ساختمان شرکت واستانداری

کارگران شرکت معادن زغال سنگ کرمان:در صورت عدم پاسخگویی به خواسته هایمان درتهران اجتماع خواهیم کرد.

روز پنج شنبه 25 اردیبهشت، کارگران معادن زغال سنگ کرمان در ادامه اعتراضاتشان نسبت به واگذاری شرکت،نداشتن امنیت شغلی وسطح پایین حقوق به اعتصاب وتجمعشان مقابل ساختمان شرکت در کلانشهر کرمان ادامه دادند.

روز چهارشنبه 24 اردیبهشت، کارگران معادن زغال سنگ کرمان علاوه بر تجمع خانوادگی مقابل شرکت مقابل استانداری کرمان تجمعی برپا کردند.

حاضران درتجمع امروز به خبرنگار رسانه ای گفتند:همچنان خواهان افزایش ضریب سختی کار از ۱.۵ به ۲، دائمی شدن قراردادهای کار، و اجرای نافذ و موثر طرح طبقه‌بندی مشاغل هستیم.

آنها با اشاره به سفر رئیس صندوق بازنشستگی فولاد به کرمان در روز ۲۲ اردیبهشت و برگزاری جلسه‌ای با حضور نمایندگان کارگران، مدیرکل کار استان و فرمانداران، افزودند: «از آنجا که شرکت زغال سنگ کرمان در مالکیت صندوق بازنشستگی فولاد است، وی به کرمان آمد اما خارج از این جلسه دیداری میان او و کارگران برگزار نشد. ایشان مواردی مانند طرح طبقه‌بندی مشاغل را در جلسه مطرح کرد تا مدیرعامل شرکت آنها را پیگیری کند.

معترضان افزودند: برابر مصوبه جلسه‌ی نام برده، قرار شد که کارگران از روز بعد در محل کار حاضر شوند و طرح طبقه‌بندی مشاغل هم از فردای این روز اجرایی و در دستمزد فروردین ماه لحاظ شود اما در مورد افزایش ضریب سختی کار از ۱.۵ به ۲ تصمیم‌گیری نشد؛ چراکه به گفته‌ی مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد، «افزایش ضریب ۱.۵ با ۱۵ سال کار یا ضریب ۲ با ۲۰ سال کار بازنشستگی» تنها با ورود مجلس و الحاق یک ماده قانونی امکان پذیر است.

یکی دیگر از خواسته‌های کارگران جلوگیری از بورسی شدن زغال سنگ کرمان به واسطه‌ی ورود شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی فولاد (دالاهو) به بورس است؛ چراکه برابر تصمیم مدیران این نهاد بازنشستگی قرار شد که چند شرکت متعلق به صندوق از طریق ورود به دالاهو، وارد بورس شوند تا محصولاتی همچون ذغالسنگ ، کک وکنسانتره در بورس عرضه و قیمت‌گذاری شوند.

معترضان اعتقاد دارند که ورود شرکت زغال سنگ کرمان از طریق دالاهو به بورس، دلاهو را بیشتر از اینها اختیاردار تمدید یا عدم تمدید قراردادهای کارگران می‌کند؛ در نتیجه تعداد زیادی از کارگران شغل خود را ازدست می‌دهند.

کارگران شرکت زغال سنگ کرمان افزودند: از آنجا که تا این لحظه عدم افزایش ضریب سختی کار و جلوگیری از ورود دالاهو به بازار بورس ملغی نشده‌‌اند و دائمی شدن قراردادهای کار هم با ابهام مواجه است، به اعتراض خود ادامه دادیم و امروز مانند روزهای گذشته مقابل شرکت جمع شدیم. اگر به خواسته‌های ما رسیدگی کردند به محل کار بازمی‌گردیم، اگر نه، به زودی به تهران می‌رویم تا حداقل آنجا پاسخ بگیریم.

قبلی «
بعدی »

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق برای اتحادیه آزاد کارگران ایران محفوظ است.استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

زبانهای دیگر-Other languages