اعتراض خانواده های زندانیان سیاسی و زندانیان بند ۸ زندان اوین به کارشکنی های دادستانی در اعطای مرخصی به زندانیان

اعتراض خانواده های زندانیان سیاسی و زندانیان بند ۸ زندان اوین به کارشکنی های دادستانی در اعطای مرخصی به زندانیان….

  • 1398-12-11

🔴اعتراض خانواده های زندانیان سیاسی و زندانیان بند ۸ زندان اوین به کارشکنی های دادستانی در اعطای مرخصی به زندانیان

اعتراض خانواده های زندانیان سیاسی و زندانیان بند ۸ زندان اوین به کارشکنی های دادستانی در اعطای مرخصی به زندانیان

دیروز و امروز دهم و یازدهم اسفندماه خانواده های زندانیان سیاسی برای پیگیری مرخصی زندانیان به دادیاری ناظر بر زندان مراجعه کردند و به عدم اجرایی شدن بخشنامه قوه قضائیه پس از ۴ روز از صدور آن  برای اعطای مرخصی به زندانیان اعتراض نمودند. سه نفر از اعضای خانواده های زندانیان به نمایندگی از دیگران موفق به دیدار وزیری دادیار ناظر بر زندانها شدند که وی اعلام نموده که لیست زندانیان برای مرخصی به دادستانی ارسال شده است و باید دادستانی با اعطای مرخصی زندانیان موافقت نماید و در صورت موافقت با مرخصی هر کدام از زندانیان به خود زندانی ابلاغ خواهد شد و پاسخدهی این روند را به روز شنبه هفته آینده حواله داده است.

دیروز نیز زندانیان سیاسی بند هشت زندان اوین به عدم اجرای بخشنامه مرخصی به زندانیان دست به اعتراض زدند و گفتند چگونه است که پس از ۴ روز از صدور این بخشنامه هیچگونه حرکتی مبنی بر اجرای این بخشنامه صورت نگرفته و حتی زندانیان مرخصی رو که وثیقه ی ضبط شده در پرونده هایشان موجود است و هیچ کار اداری برای مرخص شدن ندارند کماکان به مرخصی نرفتند که رئیس بند نیز با اعلام اینکه اعطای مرخصی باید توسط دادیار ناظر بر زندان و دادستانی انجام شود از زیر بار مسئولیت شانه خالی کرده است و گفته است که مسئولین زندان از چرایی عدم اجرای این بخشنامه بی اطلاع هستند.

شب گذشته یکی از زندانیان مسن، در بند هشت از شدت مریضی خون بالا آورده است اما هیچگونه اقدام درمانی در این راستا انجام نشده تا اینکه امروز در پی اعتراض زندانیان بند هشت وی را به بیمارستان منتقل کرده اند و اکنون زندانیان نگران برگشت این زندانی به داخل زندان  از بیمارستانهای آلوده خارج از زندان هستند

طبق اظهار زندانیان، بندهای زندان تاکنون ضدعفونی نشده است و تنها دیروز یک دستکش و یک ماسک ساده به زندانیان تحویل داده شده است که عملاً هیچ کارایی برای حفظ سلامت زندانیان ندارد. درهمان بند هشت برای نزدیک به ۱۲۰ نفر زندانی تنها سه توالت و دستشویی وجود دارد و کوچکترین ماده و یا ژل ضدعفونی کننده ای در اختیار زندانیان قرار ندارد.

با شدت گرفتن همه گیری بیماری کُشنده ی کرونا نگرانی درباره وضعیت زندانیان بسیار بالا گرفته است.

با کارشکنی های مسئولین در اعطای مرخصی به زندانیان و بهانه تراشی های غیرقانونی در غربالگری زندانیان برای مرخصی، هیچ بعید نیست که زندانهای کشور را عامدانه به قتلگاه زندانیان تبدیل کنند. اگر ذره ای برای جان زندانیان اهمیت قائل بودند باید سریعتر زندانیان را به خارج از زندان میفرستادند تا هم جان زندانیان در امان باشد و هم با تخلیه بندها امکان ضدعفونی و گندزدایی داخل زندان راحتتر فراهم گردد.

خانواده های زندانیان سیاسی ضمن ابراز شدید نگرانی از سلامت عزیزانشان تصمیم دارند که هر روز به محل دادیاری ناظر بر زندان مراجعه کنند و از خانواده دیگر زندانیان هم میخواهند تا به آنها ملحق گردند.

سلامت جانی زندانیان در خطر است و مسئولیت آن تماماً به عهده حکومت است و نهادهای مسئول باید سریعاً در راستای اعطای مرخصی به زندانیان اقدام نمایند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران-۱۱ اسفند ۹۸

قبلی «
بعدی »

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق برای اتحادیه آزاد کارگران ایران محفوظ است.استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

زبانهای دیگر-Other languages