آخرین وضعیت حقوق کارگران از مناطق مختلف  راه آهن

اعتراض کارگران راه آهن میرجاوه نسبت به پایمالی حقوقشان توسط شرکت ریل صنعت کاران وبی تفاوتی مدیران شرکت راه آهن جنوب شرق

  • 1399-02-14

نگرانی کارگران ابنیه فنی راه‌آهن از شیوع کرونا/ ماسک، دستکش در اختیارمان قرار نمی‌دهند

اعتراض کارگران راه آهن میرجاوه نسبت به پایمالی حقوقشان توسط شرکت ریل صنعت کاران وبی تفاوتی مدیران شرکت راه آهن جنوب شرق

یک کارگر راه آهن میرجاوه کوتاهی شرکت راه آهن را در تضییع حقوق کارگران موثر می داند و می گوید: شرکت طرف قرار داد راه آهن مانند شرکت ریل صنعتکاران، قرارداد 90 روزه با کارگران می بندد اما به جای پرداخت حق بیمه سه ماهه، بیمه 75 یا 85 روز را پرداخت می کند و حتی در قرارداد شغل کارگران خط راه آهن را کارگر ساختمانی قید می کند تا از پرداخت مزایای مربوط به آن شغل طفره روند.

روز 12 اردیبهشت،یکی از کارگران راه آهن شهرستان میرجاوه دراستان سیستان وبلوچستان به خبرنگاریک رسانه محلی گفت: اکنون 13 سال است که تعمیرکارخط راه آهن هستم کار ما بدین گونه است که در طول مسیر قطارها، ریل های آسیب دیده و تراورس های معیوب را تعمیر یا عوض کرده و افتادگی خط راه آهن را برطرف می کنیم.

وی افزود: محدوده کاری ما مسیر میرجاوه تا شهرستان زاهدان است اما گاهی بسته به میزان خرابی ها در صورت لزوم به مناطق دورتر از حوزه استحفاظی مانند فهرج دراستان یزد نیز اعزام می شویم، برخی از همکاران ما ماسه روب هستند و ممکن است مسیرطولانی تری را برای رفع انسداد مسیر قطارها بپیمایند.

این کارگر ادامه داد: شغل ما جزء مشاغل سخت محسوب می شود و بسیاری از همکاران ما به دلیل سختی کار، پس از 20 سال سابقه کار بازنشست می شوند اما شرکت های طرف قرارداد راه آهن، شرایط سختی کار را برای کارگران واریز نمی کنند و بهانه می آورند این کار جزء مشاغل سخت نیست.

وی کوتاهی شرکت راه آهن را در تضییع حقوق کارگران موثر می داند و می گوید: شرکت طرف قرار داد راه آهن مانند شرکت ریل صنعتکاران، قرارداد 90 روزه با کارگران می بندد اما به جای پرداخت حق بیمه سه ماهه، بیمه 75 یا 85 روز را پرداخت می کند و حتی در قرارداد شغل کارگران خط راه آهن را کارگر ساختمانی قید می کند تا از پرداخت مزایای مربوط به آن شغل طفره روند.

وی تاکید کرد: شرکت باید قراردادها را به صورت سالیانه منعقد کند و تمام حقوق و مزایا، حق ماموریت و ایاب و ذهاب کارگران رسمی را برای ما لحاظ کند اما شرکت با انعقاد قرارداد 3ماهه از زیر بار پرداخت این امتیازات به کارگران شانه خالی می کند.

این کارگراضافه کرد: شرکت های طرف قرار داد موظف هستنددر صورت اعزام کارگران به ماموریت شبانه اضافه کاری را دوبرابر به کارگران پرداخت کنند اما با قراردادهای سه ماهه از پرداخت این مبلغ خودداری می کنند و حتی در صورتی که برای تعمیر خط به مناطق دورتر مثل فهرج برویم باید هزینه ایاب و ذهاب و غذا را از جیب خودمان پرداخت کنیم.

وی ادامه داد: در ایام نوروز سبد کالا اعلام شد اما کارگران راه آهن میرجاوه آن را دریافت نکردند اکنون نیز خبری از سبد کالای ماه رمضان نیست و با پیگیری که انجام دادیم عنوان کردند در قرارداد شرکت نیست.

وی افزود: بیمه تامین اجتماعی هستیم اما بیمه شرایط سخت پرداخت نمی شود وبیمه شرایط عادی را برای کارگران واریز می کنند حقوق کارگران با تاخیر پرداخت می شود حقوق اسفند را در اردیبهشت دریافت کردیم و هنوز بابت حقوق فرروردین و اردیبهشت از شرکت طلبکاریم و با وجود شرایط کرونایی حمایت که نشدیم هیچ ،حقوق مان را نیز پرداخت نکرده اند.

وی اذعان کرد: اکنون با 13 سال سابقه کار، 2میلیون تومان حقوق می گیرم که با تورم کنونی کشور، این حقوق کفاف زندگی ما را نمی دهد و به نیمه ماه نکشیده چیزی برای خوردن نداریم و تقریبا به تمام کسبه شهر بدهکارم و این تنها مشکل من نیست و اکثر کارگران با حقوق پایین همین مشکلات را دارند.

درهمین رابطه: گزارشی درباره کارگران راه آهن جنوب شرق زاهدان(شرکت ریل صنعت کاران)

شرکت ریل صنعت کاران هیچ کدام از بن های عیدی کارگران را پرداخت نکرده است و گفته است در قرار داد نیست البته وقتی بیات+ از قرار داد حذف میکند یعنی می خواهد پول را به جیب بزند تمامی شرکتهای راه آهن تمامی بن های کارگران را پرداخت کرده اند اگر قوه قضاییه دنبال می کند معلوم میشود که شرکت ریل صنعت کارگران رشوه پرداخت کرده است چونکه همین ریسی گفتند ما متوجه شدیم کارکنان قوه قضاییه رشوه میگیرند ( که یکی از اینها شرکت ریل صنعت کاران است )

در ضمن مدیر معصومی++ که که مدیر راه آهن جنوب شرق زاهدان میباشد همدستی به آقای بیات نداشته باشند کارگران گزارش کردند که مدیر راه آهن جنوب شرق یعنی آقای معصومی همدست بیات می باشد که شکی نیست بدلیل اینکه بن های عیدی کارگران هنوز از سال ۹۸ پرداخت نشده است ـ‌چرا آقای معصومی در مورد وضعیت حقوق کارگران هیچ واکنشی ندارند ـ؟؟؟

+ علی اعظم میر گلوی بیات مدیرعامل شرکت ریل صنعت کاران

++ حسین معصومی مدیر کل راه آهن جنوب شرق(زاهدان)

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق برای اتحادیه آزاد کارگران ایران محفوظ است.استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

زبانهای دیگر-Other languages