اعتصاب کنندگان چه کسانی هستند و چرا دست به اعتصاب زده اند؟

اعتصاب کنندگان چه کسانی هستند و چرا دست به اعتصاب زده اند؟

  • 1398-09-16

🔴اعتصاب کنندگان چه کسانی هستند و چرا دست به اعتصاب زده اند؟

اعتصاب کنندگان چه کسانی هستند و چرا دست به اعتصاب زده اند؟

معلمان، کارکنان بخش حمل و نقل عومی، ‌ماموران پلیس، وکلا، کارکنان بیمارستان‌ها و دیگر بخش های خدمات درمانی به همراه پرسنل فرودگاهی از جمله معترضان به اصلاح قانون بازنشستگی هستند که به دعوت سندیکاها و اتحادیه های صنفی از روز پنجشنبه دست به اعتصاب گسترده در سراسر فرانسه زده اند.

بر اساس آنچه رسانه های فرانسوی از آن خبر داده اند بخش های دیگر کارکنان خدمات عمومی قرار است از روز جمعه به معترضان بپیوندند و هنوز مشخص نیست که این حرکت بزرگ اجتماعی که از آن به عنوان «اعتصاب سراسری نامحدود» یاد شده تا چه زمانی به طول خواهد انجامید.
اصرار دولت امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری، بر اجرای اصلاحات اساسی در قانون بازنشستگی که بسیاری از گروه های کاری از جمله کارکنان بخش حمل و نقل و فرودگاهی را ملزم به بازنشسته شدن در سنین بالاتر و دریافت حقوق بازنشستگی کم‌تر می کند مهمترین علت به راه افتادن این حرکت اجتماعی است.

سن رسمی بازنشستگی در فرانسه طی دهه گذشته بین۶۰ تا ۶۲ سالگی در نوسان بوده که در میان کشورهای ثروتمند عضوسازمان همکاری و توسعه اقتصادی یکی از پایین ترین سنین بازنشستگی به حساب می آید. برای مثال در بریتانیا سن بازنشستگی در حال حاضر ۶۶ سال است و پیش بینی می شود که این سن در سال‌های آینده دست کم یکسال افزایش پیدا کند.
در قانون بازنشستگی فعلی فرانسه برخی گروه ها نظیر کارکنان حمل و نقل به دلایل شرایط سخت کاری مشمول امتیازات ویژه بوده و می توانند در سنین پایین تر حتی در ۵۲ سالگی بازنشسته شوند.
دولت اصرار دارد که در طرح اصلاح قانون بازنشستگی این امتیاز باید برداشته شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق برای اتحادیه آزاد کارگران ایران محفوظ است.استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

زبانهای دیگر-Other languages