پرسش

اگر مراجع حل اختلاف رای قطعی بازگشت به کار کارگر را صادر کنند آیا کارفرما می تواند اشتغال کارگر را به شغلی متفاوت از شغل قبل از اخراج تغییر دهد ؟ یا شغلی پایین تر از شغل قبلی به کارگر محول کند؟

  • 1399-03-22

پرسش

✍️اگر مراجع حل اختلاف رای قطعی بازگشت به کار کارگر را صادر کنند آیا کارفرما می تواند اشتغال کارگر را به شغلی متفاوت از شغل قبل از اخراج تغییر دهد ؟ یا شغلی پایین تر از شغل قبلی به کارگر محول کند؟

پاسخ👇

✅پس از صدور حکم قطعی بازگشت به کار کارگر از سوی مراجع حل اختلاف، کارفرما طبق ماده 180 قانون کار، موظف است بدون هیچ گونه تغییری در شرایط قبلی کار کارگر و بدون هیچ شرطی، رای صادره را اجرا کند و هر گونه، امتناع از ارجاع کار با پرداخت حق السعی، به منزله تعلیق  غیرقانونی قرارداد کار محسوب می شود. بدیهی است در این صورت با توجه به ماده 29 قانون کار، کارفرما مکلف به پرداخت خسارت ناشی از تعلیق پرداخت کلیه حق السعی مربوط به مدت مزبور به کارگر است و در صورت استنکاف، هیات حل اختلاف، مستند به ماده مزبور مجاز به صدور رای در این خصوص است.

💢منبع: وزارت کار
#یک_سوال_یک_جواب

قبلی «
بعدی »

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق برای اتحادیه آزاد کارگران ایران محفوظ است.استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

زبانهای دیگر-Other languages