بازداشت تنی چند از کارگران معترض شهرداری کوت عبدالله

بازداشت ۲۴ ساعته ۷ کارگر حق طلب شهرداری کوت عبدالله در روزیازدهمین روز اعتراضاتشان نسبت به عدم پرداخت ۲ماه حقوق ومطالبات دیگر

  • 1399-02-26

بازداشت تنی چند از کارگران معترض شهرداری کوت عبدالله

بازداشت 24 ساعته 7 کارگر حق طلب شهرداری کوت عبدالله در روزیازدهمین روز اعتراضاتشان نسبت به عدم پرداخت 2ماه حقوق ومطالبات دیگر

کارگر شهرداری کوت عبدالله: جرم کارگرانی که چند ماه است در بدبختی به سر می‌برند و هیچ حقوقی نگرفته‌اند و پولی ندارند که حتی برای زن و بچه‌شان یک ماسک تهیه کنند، چیست؟ چند روز است که خبر بازداشت چند کارگر منتشر شده، اما یکی حتی نپرسیده برای چه؟ یکی به قاضی نگفته جرم کسی که نان برای خوردن نداشته و حقش را می‌خواهد چیست؟ آیا همین قاضی که به راحتی با یک امضا ما را زندان می‌کند، حاضر است چند ماه حقوق نگیرد و هیچ اعتراضی نکند؟

روز سه شنبه 23 اردیبهشت همزمان با یازدهمین روز از دور جدید اعتراضات کارگران شهرداری کوت عبدالله نسبت به عدم پرداخت 2ماه حقوق ومطالبات دیگربا دست از کارکشیدن وبرپایی تجمع مقابل استانداری خوزستان، بدنبال شکایت شهرداری7 کارگر حق طلب بازداشت وپس از 24 ساعت روز چهارشنبه 24 اردیبهشت به قید کفالت و با گذاشتن فیش حقوقی آشنایان خود آزاد شدند.

روز پنج شنبه 25 اردیبهشت،یکی از کارگران شهرداری کوت عبدالله به خبرنگار رسانه ای گفت : از قبل از عید حقوق نگرفته‌ایم و هیچکس هم صدایمان را نمی‌شنود. آنها برای چمن ارزش قائل هستند و می‌گویند کارگر جدید می‌گیریم تا چمن‌ها خراب نشوند اما برای ما که جلوس چشمشان در حال از بین رفتن هستیم، ارزشی قائل نیستند.

او افزود: در این وضعیت بد، چند ماه است حقوق ما را پرداخت نکرده‌اند و ما حتی پول نداشتیم بتوانیم ماسک بخریم. وقتی هم اعتراض کردیم، شهرداری از ما شکایت کرد و دادگاه منطقه هم سریعا حکم بازداشت ما را صادر کرد. آیا اگر کسی اختلاس هم کرده بود، به همین سرعت حکمش اجرا می‌شد؟ مگر ما چیز اضافه خواستیم که ما را بازداشت کردند؟ گفتیم پولمان را بدهید که بتوانیم چیزی بخریم و زنده بمانیم.

این کارگر کوت شهرداری کوت عبدالله اضافه کرد: آنها می‌خواستند پول ما را ندهند و ما را تحت فشار بگذارند، به خاطر همین رفتند و کارگر جدید گرفتند تا مدتی هم این کارگران مفتی برایشان کار کنند و با این کار عملا معلوم نبود کی بتوانیم پولمان را بگیریم. برای دادگاه هم اصلا مهم نبود که ما چه می‌گوییم، اصلا حرفمان را نمی‌شنیدند و تهدید می‌شدیم. اینجا جوری ما برخورد کردند که انگار ما دزدیم و اموال بیت المال را خوردیم.

او ادامه داد: شهرداری به دروغ می‌گوید «ما چند روز از کارگران وقت خواستیم و آنها قبول نکردند و کارگران کارشکنی کردند.» بیایید زندگی ما را از نزدیک ببینید تا بفهمید چه کسی راست می‌گوید، چه کسی دروغ می‌گوید. از قبل از سال مدام امروز و فردا می‌کنند و بهانه کرونا را می‌آورند. اگر مشکل کروناست، چطور است که برای همه کارمندان آنجا حقوق وجود دارد، فقط برای ما مشکل وجود داشت. مدام ده روز ده روز از ما وقت گرفتند و پولی به ما ندادند و سر ما منت گذاشته‌اند که حقوق نمی‌دهیم ولی بیمه رد می‌کنیم.

کارگر شهرداری کوت عبدالله افزود: شهردار وضعیت ما را می‌داند. آنها می‌دانند ما حتی برای خریدن دو سه تا نان هم در تنگنا هستیم و کسی دیگر قرضی هم چیزی به ما نمی‌دهد اما به خودشان زحمت نمی‌دهند کاری کنند و منتظرند هر وقت شد پولی کف دست ما بگذارند. آیا همین آقای شهردار حاضر است چند ماه کار کند و حقوق نگیرد؟ مگر آدم پشتش به جای دیگری گرم باشد که حقوقش برایش مهم نباشد، اگرنه ما در این مدت فقط با قرض و بدبختی زنده مانده‌ایم. آنها حتی به ما دلگرمی هم نمی‌دهند که برای حفظ ظاهر بگویند داریم تلاش می‌کنیم بلکه به جای دلگرمی، ما را بازداشت کردند. برای اینها چمن‌ها مهمتر از انسان‌هایی هستند که در حال مرگ تدریجی هستند. الان هم بازداشت کردند تا هم از ما زهر  چشم بگیرند، هم فعلا پولی به ما ندهند.

این کارگر فضای سبز گفت: ما حتی آنقدر بدبختی کشیدیم که از استاندار خواستیم به ما کمک کند. اما اصلا برایشان مهم نبود ما کی هستیم و چه می‌خواهیم. به جای شنیدن حرف ما، نیروی انتظامی و حراست را فرستادند. ما که دستمان به جایی بند نبود. کارگرانی بودیم که از درد و بدبختی آنجا پناه آوردیم. واقعا استانداری نمی‌توانست کمکی به شهرداری کوت عبدالله بکند؟ موضوع این است که اصلا قرار نیست ما دیده شویم.

او درخاتمه گفت: جرم کارگرانی که چند ماه است در بدبختی به سر می‌برند و هیچ حقوقی نگرفته‌اند و پولی ندارند که حتی برای زن و بچه‌شان یک ماسک تهیه کنند، چیست؟ چند روز است که خبر بازداشت چند کارگر منتشر شده، اما یکی حتی نپرسیده برای چه؟ یکی به قاضی نگفته جرم کسی که نان برای خوردن نداشته و حقش را می‌خواهد چیست؟ آیا همین قاضی که به راحتی با یک امضا ما را زندان می‌کند، حاضر است چند ماه حقوق نگیرد و هیچ اعتراضی نکند؟

نواب حاجیان شهردار کوت عبدالله  گفت:روز سه‌شنبه 23 اردیبهشت 7 نفر از این کارگران بازداشت و روز چهارشنبه نیز آزاد شدند.

با اشاره به جلسه‌ای که با کارگران فضای سبز شهرداری برگزار شده است،افزود: ما در این جلسه اعلام کردیم به ما یک فرصت 10 روزه بدهید تا بتوانیم از طریق درآمد‌های داخلی معوقه اسفند ماه را پرداخت کنیم که نپذیرفته و اعلام کردند که تا زمانی که پول به حساب‌مان نیاید کار نمی‌کنیم.

وی اضافه کرد: چون کارگران قدیمی دست از کار کشیدند، ما هم کارگران دیگری گرفتیم تا به فضای سبز رسیدگی کنند اما کارگرانی که حقوق نگرفته بودند، جلوی فعالیت آنها را گرفتند بنابراین ما از آن‌ها شکایت کردیم تا بازداشت شوند.

قبلی «
بعدی »

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زبانهای دیگر-Other languages