عسلویه

بخش‌های تعمیرات و نگهداری پالایشگاه دهم عسلویه

  • 1399-03-19

عسلویه

بخش‌های تعمیرات و نگهداری پالایشگاه دهم عسلویه

‍ درتاریخ 18 خرداد،بخش‌های تعمیرات و نگهداری پالایشگاه دهم عسلویه که اصطلاحاً به ان Utility و نگهداری می‌گویند، مانند باقی پالایشگاه‌های پارس جنوبی به یک شرکت پیمانکار واگذار شد؛ اوایل سال گذشته شرکت پیمکانکار عوض شد و شرکت جدیدی، ارائه این خدمات را از طریق مناقصه در اختیار گرفت و بیش از 200 کارگر ناگزیر شدند با این شرکت پیمانکارِ جدید قرارداد ببندند.

این کارگران در چند ماه پایانی سال گذشته و همچنین در سه ماهی که از سال جدید سپری شده، بارها دست به اعتراض زده‌اند؛ خواسته آنها به‌سامان شدن شرایط شغلی براساس قانون و عرف کاری عسلویه است؛ عرفی که حتی خوانشی تقلیل‌یافته و حداقلی از آن نصیب کارگران پیمانکاری نمی‌شود!

برای نمونه در هفته‌های گذشته، جمعی از نیروهای بهره‌بردار این پالایشگاه که همگی کارگران فنی و متخصص هستند و در یک ساختار روابط کار عادلانه و قانونمند، طبعاً باید بالاترین اشل‌های دستمزدی به آنها تعلق بگیرد، دست به تجمع اعتراضی زدند.

اعتراض صورت گرفته در هفته‌های گذشته، تنها تجمع اعتراضی نیروهای بهره‌بردار فاز 19نبود؛ قبل از آن هم بارها دست به اعتراض زده بودند؛ آنها که هر سال یا هر دو سال، با یک کارفرمای جدید طرف هستند، در صورت ثابت ماندن اشتغال‌شان در پالایشگاه، به تدریج دچار فرسودگی در مطالبه‌گری می‌شوند: در این کارگاه، مدام کارفرما عوض می‌شود؛ طرف حساب ما به راستی کیست؟

اما آنچه این کارگران پیمانکار را از شروع سال جدید به شدت آزار می‌دهد، تنظیم نشدن قراردادهای جدید است؛ این کارگران به علت اینکه کارفرما علیرغم گذشت نزدیک به سه ماه از سال جدید، قراردادهای کار را تنظیم نکرده، همچنان با دستمزد سال 98کار می‌کنند و افزایش حقوق سال جدید برای آنها اعمال نمی‌شود!

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق برای اتحادیه آزاد کارگران ایران محفوظ است.استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

زبانهای دیگر-Other languages