میکائیل صدیقی

بررسی وضعیت کارگران و استادکاران ایرانی در کشور عراق و اقلیم کردستان

  • 1399-04-04

میکائیل صدیقی

‍ ‍ ‍ بررسی وضعیت کارگران و استادکاران ایرانی در کشور عراق و اقلیم کردستان

🔺 آخرین گزارش مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری در کردستان را 20 درصد و دو برابر میانگین کشوری نشان می‌دهد؛ آماری که به نوعی توجیهی برای کارگری حتی بدون مجوز در کردستان عراق است.

🔺 حسین فیروزی، معاون پیشین اقتصادی استاندار کردستان و معاون فعلی فنی و حرفه ای کل کشور : بسیاری از افراد متخصص به عنوان نیروی کار ساده در اقلیم مشغول هستند و از سوی دیگر، بخشی از نیروی کار ایرانی فعال در اقلیم کردستان عراق به صورت غیررسمی در آنجا فعالیت می‌کنند که به همین دلیل، حق و حقوق قانونی آنها رعایت نمی‌شود.

🔺میکائیل صدیقی ، رئیس کانون انجمن های کارگران ساختمانی کردستان: رایزنی برای ساماندهی کارگران ایرانی در کردستان عراق در حال پیگیری است.
نداشتن امنیت شغلی به دلیل نداشتن ویزای کار، بیمه، ایمنی حین کار، مشکلات اقامتی و بهداشتی، سو استفاده در پرداخت دستمزد را از جمله مشکلات نیروی کار ایرانی در اقلیم کردستان می داند. و از رایزنی با سندیکاهای کارگری آن طرف برای ساماندهی کارگران ایرانی خبر می دهد.

🔺شاباز محمود مصطفی، عضو هیت مدیره سندیکاهای کارگری کردستان عراق : کارگران ایرانی به نام کار وارد این کشور نمی شوند، این کارگران با نام کار و با ویزای گردشگری می آیند و به دلیل اینکه مجوز و اقامت ندارند نمی توانیم به تنها مجوز کار بدهیم .
به گفته شاباز با پیشنهاد سندیکاهای کارگران ساختمانی ایران، پیشنهاد حمایت از کارگران خارجی را به صورت کلی به مسولان کردستان عراق داده ایم و این حمایت نیاز به هماهنگی و برنامه مشترک دو کشور ایران و عراق دارد.

🖊چاپ : روزنامه همشهری ، روز دوشنبه
۹۹/۴/۲

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق برای اتحادیه آزاد کارگران ایران محفوظ است.استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

زبانهای دیگر-Other languages