بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران پیرامون خواست افزایش مزد کارگران در سال ۱۴۰۰

  • 1399-12-02
  • حداقل مزد کارگران باید به بالای ۱۲ میلیون تومان در ماه افزایش یابد

بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران پیرامون خواست افزایش مزد کارگران در سال ۱۴۰۰

به اذعان عوامل و منصوبین نهادهای دولتی نرخ سبد معیشت خانوار به ده میلیون تومان در شهرستانها و در تهران به بیش از یازده میلیون تومان در ماه رسیده است. در سال‌های اخیر به صورت روزانه شاهد تورم افزایشی و گرانی سرسام‌آوری بوده‌ایم و قطعاً هزینه‌های معیشتی نیز روزانه افزایش بیشتری خواهد یافت. طبق اعلام مرکز آمار، نرخ تورم نقطه‌ای بهمن‌ماه به نسبت سال گذشته به بیش از ۴۸ درصد رسیده است. همه‌ی این شرایط درحالیست که حداقل مزد مصوب کارگران در سال جاری کمتر از ۲ میلیون تومان و کمتر از پنج برابر پایینتر از نرخ سبد معیشت خانوار بوده است.
عدم توانایی کارگران در تأمین نیازهای معیشتی خانواده‌ها منجر به تعمیق فقر و فلاکت عمومی و گسترش بیکاری، فروش اعضای بدن، اعتیاد، دستفروشی، کولبری و سوختبری و پدیده‌های شومی مانند کار کودکان و تن فروشی زنان شده است. کارگران و اقشار کم درآمد جامعه حتی توانایی تأمین مسکن را ندارند و شاهد گسترش کارتن‌خوابی، گورخوابی، چادرخوابی و ماشین خوابی هستیم.
نهادهای حاکمیتی عزمشان را جزم کرده‌اند که کُل طبقه کارگر را به چنین وضع فلاکتباری بیاندازند و از قِبَلِ پرداخت پایینترین نرخ دستمزدها به سودهای کلان‌تری برسند تا جایی که چشم دیدن دریافتی اقلیتی از کارگران را که دریافتی‌هایشان بیشتر از حداقل مزد مصوب است را نداشته و دستور اجرای مزد توافقی را صادر کرده‌اند تا کارفرما بتواند به راحتی و قانونی دستمزد کارگران ماهر را برای سال جدید تا نزدیک به حداقل مزد بکاهند و یا در خوشبینانه‌ترین حالت فریز نمایند.
هرساله منصوبان دولتی و نمایندگان دروغین کارگری که در تشکل‌های دستساز دولتی نقش نمایندگی کارگران در شورای عالی کار را بازی می‌کنند خیمه شب بازی مشمئزکننده‌ای به راه میاندازند و به فاصله‌ی چندین برابری حداقل مزد با میزان هزینه معیشت کارگران اذعان می‌کنند و در نهایت با اعلام نرخ سبد معیشتی که به نصف نرخ واقعی آن نیز نمیرسد دست به تصویب حداقل مزدی چندین برابر زیر خط فقر و نرخ هزینه معیشت میزنند. اینها حتی حاضر نیستند براساس قانون کار مصوب خودشان عمل کنند و چنانچه در ماده ۴۱ قانون کار آمده حداقل مزد را مبتنی بر هزینه‌های زندگی و میزان تورم تصویب نمایند.
خیمه‌شب‌بازی شورای عالی کار چنان وقیحانه و شرم‌آور شده است که کل طبقه کارگر ایران نیک دریافته است که این مجموعه به همراه تمامی دم و دستگاه دولتی عامل اصلی فقر و فلاکت و مصائب تحمیل شده به کل جامعه است.
بیش از یک دهه است که کارگران ایران به شکل سازمانیافته و مستقل، جنبش عظیمی در اعتراض به سطح نازل دستمزدها و تلاش برای افزایش مزد را به پیش میبرند و اکنون دیگر کل طبقه کارگر ایران یکصدا خواهان افزایش مزد به میزانی است که بتواند هزینه‌های معیشت خانوار را بطور کامل پوشش دهد و خود را مُحِق به تعیین میزان مزد میداند. طبقه کارگر این اجازه را نخواهد داد تا برای همیشه استثمارکنندگان دولتی و خصوصی بر سر نرخ فروش نیروی کارِ اکثریت جامعه چُرتکه انداخته و با استخراج سودهای نجومی از گُرده‌ی طبقه کارگر بیش از این زندگی جهنمی را به میلیونها خانواده کارگری تحمیل نمایند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران همصدا با کل طبقه کارگر ایران خواهان افزایش حداقل مزد سال ۱۴۰۰ به بالای ۱۲ میلیون تومان در ماه است و تمامی کارگران در مراکز مختلف کارگری را فرامیخواند تا به هر شکل ممکن خواستار افزایش حداقل مزد سال جدید گردند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران- دوم اسفندماه نود و نه

 

@ettehad

قبلی «

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق برای اتحادیه آزاد کارگران ایران محفوظ است.استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

زبانهای دیگر-Other languages