کرونا و تامین اجتماعی

تنها بیمارستان تامین اجتماعی رشت جایی برای پذیرش کارگران ندارد/ مدیرکل کار استان گیلان به مصوبه استانداری درباره کاهش ساعت کار توجه نکرد

  • 1398-12-19

کرونا و تامین اجتماعی

تنها بیمارستان تامین اجتماعی رشت جایی برای پذیرش کارگران ندارد/ مدیرکل کار استان گیلان به مصوبه استانداری درباره کاهش ساعت کار توجه نکرد

حسن ایزدی گفت: از آنجا که کارگران قدرتی ندارند، می‌توانند برای مراکز درمانی آنها هرگونه که بخواهند تصمیم‌گیری کنند. در این میان مدیرکل درمان تامین اجتماعی استان گیلان و مدیر درمان شهرستان هم که باید از حقوق کارگران دفاع کنند، چنین کاری را انجام نمی‌دهند.

دبیر خانه کارگر گیلان، با اشاره به تعطیل نشدن کارخانه‌‌های استان گیلان به دنبال شیوع موج دوم همه‌گیری ویروس کرونا به خبرنگار ایلنا گفت: با وجود نگرانی استانداری گیلان نسبت به سرعت شیوع ویروس کرونا، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اعلام کرد که حتی با کاهش ساعت کار کارخانه‌‌ها نباید از حجم تولید کاسته شود.

به دنبال این نحوه موضع‌گیری مدیرکل کار استان گیلان، برخی کارخانه‌ها سه شیفت کار را به یک شیفت کار تبدیل کردند و تمام کارگران خود را در یک سالن تولید جمع کردند. در شرایطی که صدها کارگر باید در یک شفیت کار کنند، که نگرانی از شیوع ویروس کرونا، بیشتر از گذشته شده است.

برخی کارخانه‌‌ها هم به صورت دو شیفت و سه شیفت یا ۱۲ ساعت کار، کارگران خود را به کار گرفته‌‌اند که این امر خانه‌ی کارگر استان گیلان را نسبت به گسترش ویروس کرونا و همه‌گیر شدن آن در میان کارگران نگران کرده است.

وی با بیان اینکه پیش از این به مدیرکل کار استان گیلان اعلام کرده بودیم که ساعت کار کارخانه‌های استان باید کاهش پیدا کند، گفت: با این حال ایشان در یکی از شبکه‌های تلویزیونی استان گیلان حاضر شد و مطلبی را عنوان کرد که نتیجه عکس از آن گرفتیم و حالا باید تک تک، از کارفرمایان بخواهیم که ساعات کار را کاهش دهند و حتی کارخانه‌های خود را موقت تعطیل کنند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گیلان باید توجه می‌داشت که زمانی که استانداری گیلان از کاهش ساعت کار ادارات دفاع می‌کند و مصوبه آن را از ستاد مقابله با ویروس کرونا می‌گیرد، بر اساس یک ضرورت چنین تصمیمی را گرفته است، نه اینکه صرفا سرخود کاری انجام داده باشد.

حتی به مدیرکل کار استان اعلام کردیم که نیازی نیست کارگران تمام صنایع و کارگاه‌ها مانندِ کارگران شرکت‌های تولیدکننده‌ی مواد شوینده و ماسک در سه شیفت کار کنند؛ با این حال ایشان بدون هماهنگی با استانداری عمل کردند. متاسفانه ضربه‌ی ناهماهنگی میان مدیران استان به کارگران وارد می‌شود.

وی در ادامه، با بیان اینکه شهرستان رشت تنها یک بیمارستان تامین اجتماعی دارد و آن بیمارستان هم به بیماران مبتلاء به ویروس کرونا اختصاص داده شده است، گفت: اگر امروز هر یک از کارگران بیمه شده استان گیلان بخواهند که برای بستری شدن به این بیمارستان مراجعه کنند، نوبت به آنها نمی‌رسد.

از آنجا که کارگران قدرتی ندارند، می‌توانند برای مراکز درمانی آنها هرگونه که بخواهند تصمیم‌گیری کنند. در این میان مدیرکل درمان تامین اجتماعی استان گیلان و مدیر درمان شهرستان هم که باید از حقوق کارگران دفاع کنند، چنین کاری را انجام نمی‌دهند.

قبلی «
بعدی »

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق برای اتحادیه آزاد کارگران ایران محفوظ است.استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

زبانهای دیگر-Other languages