رقابتِ نابرابر زنان و مردان دستفروش/ فقر زن و مرد نمی‌شناسد

رقابتِ نابرابر زنان و مردان دستفروش/ فقر زن و مرد نمی‌شناسد….

  • 1399-02-30

رقابتِ نابرابر زنان و مردان دستفروش/ فقر زن و مرد نمی‌شناسد

رقابتِ نابرابر زنان و مردان دستفروش/ فقر زن و مرد نمی‌شناسد

تعداد زنان دستفروش در حال افزایش است، حال آنکه آنها در مواردی مجبور به رقابت نابرابر با دستفروشان مرد هستند.

در سال‌های اخیر که تلاش‌هایی برای افزایش مشارکت اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی زنان صورت گرفته، هر جا شاهد حضور بیش از پیش زنان بوده‌ایم با افتخار از آن یاد شده و این اتفاق را موفقیت قلمداد کرده‌اند. افزایش زنان دستفروش اما نمی‌تواند موفقیت قلمداد شود. آمار دقیقی از تعداد دستفروشان و به تبع آن دستفروشان زن در کشور وجود ندارد، اما بر اساس مشاهدات می‌توان عنوان کرد که گرایش به این شغل کاذب افزایش داشته و نسبت به قبل زنان بیشتری خود را راضی به دستفروشی در مترو، اتوبوس و پیاده‌روها کرده‌اند.

چرا زنان دستفروشی می‌کنند؟

برای افزایش شمار دستفروشان در ایران دلایل متعددی ذکر می‌شود. دو رقمی ماندن نرخ بیکاری در ایران و همچنین کافی نبودن درآمد افراد شاغل از عمده دلایل گرایش افراد به دستفروشی به عنوان شغل اصلی یا شغل دوم است. گرایش زنان علاوه بر اینکه به این دلایل اتفاق می‌افتد، دلایل دیگری هم دارد.

زنان ایرانی به نسبت مردان در زمینه یافتن شغل مشکلات بیشتری دارند. نرخ بیکاری زنان در اعلام‌های رسمی حدود 18 درصد و تقریبا دو برابر مردان است، اما با این ملاحظه که مشارکت اقتصادی زنان در ایران به دلیل نبود بستر مناسب برای کار آنها بسیار پایین است، می‌توان گفت که نرخ بیکاری زنان تا سه و چهار برابر میانگین هم می‌رسد. در چنین شرایطی زنان، به ویژه زنان سرپرست خانوار، مجبور به تن دادن به مشاغل کاذب ازجمله دستفروشی هستند.

فقر زن و مرد نمی‌شناسد

مهناز قدیرزاده (کارشناس روابط کار و فعال حقوق زنان) در گفتگو با ایلنا می‌گوید: مدتی پیش نقل قولی از خانم ذوالقدر، نماینده تهران در مجلس مبنی بر این می‌خواندم که 50 درصد افراد در ایران زیر خط فقر هستند. این رقم باتوجه به مشکلات جامعه امروز محتمل به نظر می‌رسد. برای مثال در نظر بگیرید که متعاقب گرانی بنزین اعلام شد حدود 60 میلیون نفر در ایران حمایت معیشتی دریافت می‌کنند که بعدا تعداد دیگری هم به این افراد اضافه شدند. وقتی حدود 80 درصد مردم نیازمند حمایت معیشتی تشخیص داده می‌شوند، یعنی وضعیت رفاهی مردم بد و فقر گسترده است.

او با بیان اینکه فقر زن و مرد نمی‌شناسد، عنوان می‌کند: علاوه بر اینکه در سال‌های اخیر به واسطه رشد نرخ طلاق تعداد زنان سرپرست خانوار افزایش یافته، این باور که فقط مردان نان‌آور خانواده هستند هم در نزد بسیاری از خانواده‌ها رنگ باخته و ما به صورت پیدا و پنهان شاهد کار کردن زنان هستیم.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق برای اتحادیه آزاد کارگران ایران محفوظ است.استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

زبانهای دیگر-Other languages