زندانیان سیاسی

زندانیان سیاسی بند ۸ زندان اوین کماکان امکان برقراری تماس با خارج از زندان را ندارند

  • 1398-06-25

زندانیان سیاسی

زندانیان سیاسی بند ۸ زندان اوین کماکان امکان برقراری تماس با خارج از زندان را ندارند

ماه گذشته فرمی به نام ” فرم اطلاعات کارت تلفن هوشمند زندان” در اختیار زندانیان اوین قرار گرفت که زندانی فقط میتوانست ۷ شماره تلفن در فرم ثبت نماید و این شماره تماس ها به شکل هوشمند در کارت الکترونیکی که بعداً به زندانی داده می شد ذخیره شده و زندانی تنها امکان تماس با این ۷ شماره را میداشت.
در فرم تحویلی ذکر شده بود که درصورت فقدان یا خرابی، به هیچ عنوان کارت المثنی صادر نخواهد شد و میزان شارژ موجود در کارت هم از بین خواهد رفت.
به گفته زندانیان اولین مسئله ای که با این طرح دنبال میشد سخت و ناممکن نمودن انتقال اخبار زندان به بیرون است. همانطور که اشاره شد زندانی با اجرایی شدن تماس از طریق کارت هوشمند جدید تنها میتواند با ۷ شماره ی از قبل تعیین شده تماس داشته باشد که قاعدتاً تمامی آن شماره ها از قبل در اختیار مسئولین زندان قرار گرفته و مشخص است که متعلق به چه شخصی است و کدامیک از زندانیان با وی در ارتباط است. از این جهت زندانی:
اولاً نمیتواند با هیچکدام از رسانه های داخلی برای انتقال اخبار زندان و گزارش از وضعیت شخصی خویش تماسی برقرار نماید چون قاعدتاً شماره تماس رسانه ها و یا افراد غیر وابسته به خویش را نمیتواند برای ورود به سیستم هوشمند معرفی نماید و مسلماً اگر بعدتر خبری از یک زندانی به بیرون درج شود مشخص است که از سوی یک نفر از صاحبان آن هفت شماره صورت گرفته است و این یعنی کنترل جدی بر زندانی و تمامی آن هفت نفر از وابستگان وی در بیرون از زندان.
دوماً و نکته بسیار حائز اهمیت اینکه از طریق این سیستم راهی جدید برای افزایش ادامه چپاول زندانیان توسط مسئولین این طرح اتفاق میافتد. همانطور که اعلام شده درصورت خرابی کارت نه تنها المثنی صادر نخواهد شد بلکه میزان شارژ موجود در کارت هم از بین خواهد رفت و این یعنی دزدی آشکار از زندانیان. اما این غارت و دزدی از طریق شارژ کارت تلفن به صورت دیگری نیز اتفاق میافتد. با اجرایی شدن این سیستم کارت هوشمند زندانیانی اعلام کرده اند که گویا در این روش جدید هزینه هر ”پالس” مکالمه دو یا چند برابر نرخ معمول محاسبه میگردد. به این شکل که مثلاً اگر یک زندانی مبلغ پنجاه هزار تومان شارژ بر روی کارت خویش دارد و قاعدتاً باید پس از ۶۰ دقیقه مکالمه این میزان شارژ خاتمه یابد اما با کمتر از نیمساعت مکالمه مبلغ شارژ به اتمام میرسد(این ارقام تنها بعنوان مثال برای توضیح گرانی نرخ مکالمه در سیستم کارت هوشمند ارائه شده و از میزان دقیق نرخ مکالمه اطلاعی در دست نیست) و این نشان دهنده این است که نرخ هر پالس مکالمه در این سیستم جدید بسیار گرانتر از نرخ معمول برای زندانی محاسبه میگردد.
نکته اصلی در این ماجرا کشف یک شبکه مافیای جدید در زندانهای کشور است که از طریق غارت زندانیان به سودهای کلانی دست می یابد. طراح و مجری این سیستم کارت هوشمند تلفن نهادی به اسم ” نهاد حامی ” است که گویا هدف اش کمک به زندانی تحت عنوان ”مددجو” قید شده اما در مقوله سیستم تلفن دیدیم که این نهاد، مکالمه را از مخابرات با نرخ معین خریداری کرده و با دو یا سه برابر همان نرخ به زندانی میفروشد.
در دو سه ماه اخیر و بعلت بسته شدن سایت و کمبود کارتهای تلفن قدیمی در داخل زندان کارتهای تلفن به میزان چند برابر قیمت توسط مافیای زندان به زندانیان فروخته میشد و خریداری کردن یک کارت تلفن دوهزار تومانی به قیمت ده هزار تومان به امری عادی تبدیل شده بود.
همین ”نهاد حامی” که به صورت شبکه ای مافیایی فعالیت میکند در قسمتهای دیگر سیستم زندان نیز مشغول غارت زندانیان است. اقلام خوراکی که به صورت پک طراحی شده و در فروشگاه زندان اوین به زندانی به قیمت گزافی فروخته میشود.
همه اینها و غارت زندانیان برای امکان مکالمه تلفنی که امری حیاتی است و خرید از فروشگاه زندان برای اکثریت زندانیانی که در شرایط بسیار وخیم اقتصادی هستند بسیار زجرآور است. در بسیاری از زندانهای کشور خانواده زندانیان حتی توان تأمین معیشت خویش را ندارند و یکی از اعضا و یا نان آور اصلی خانواده شان در زندان به سر میبرد و سیستم مافیای حاکم بر زندان به این شیوه مشغول چپاول بیشتر آنهاست.
لازم به ذکر است که زندانیان سیاسی محبوس در بند ۸ زندان اوین از جمله جعفر عظیم زاده، سهیل عربی، علیرضا گلیپور و … تاکنون از تکمیل فرم کارت هوشمند تلفن خودداری کرده اند و
درمقابل قبول این شرایط مقاومت میکنند و اعلام کرده اند که به این شرایط جدید تن در نخواهند داد و از سوی دیگر با اجرایی شدن این سیستم جدید، آن دسته از زندانیانی که کارت هوشمند تلفن دریافت نکرده اند سه هفته است که امکان برقراری تماس تلفنی را ندارند.
در چنین شرایطی حمایت از مقاومت زندانیان سیاسی بند ۸زندان اوین بیشتر از پیش ضرورت یافته است.

قبلی «
بعدی »

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق برای اتحادیه آزاد کارگران ایران محفوظ است.استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

زبانهای دیگر-Other languages