هپکو و شستا

شکننده تر شدن امنیت شغلی ومعیشتی کارگران کارخانه هپکو اراک با واگذاری شرکت تولید تجهیزات سنگین (هپکو) به شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی(شستا)

  • 1399-04-20

هپکو و شستا

شکننده تر شدن امنیت شغلی ومعیشتی کارگران کارخانه هپکو اراک با واگذاری شرکت تولید تجهیزات سنگین (هپکو) به شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی(شستا)

وزیر کاراز واگذاری 32هزار میلیارد تومان سهام شرکت های دولتی منجمله هپکوبه شستا  بابت بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی خبرداد و بدینترتیب از واگذاری هپکو به ایمیدرو (سازمان توسعه معادن و صنایع معدنی ایران) صرفنظر شد.

به گزارش 18تیر مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محمد شریعتمداری با اعلام خبرفوق افزود : بر اساس مصوبه هیات دولت که با پیشنهاد مشترک وزارتخانه های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و امور اقتصادی و دارایی صادر شد، بخشی از سهام دولت در 9 شرکت مهم دولتی به سازمان تامین اجتماعی واگذار شد.

بنابه گزارشات رسانه ای شده، اسامی این 9 شرکت بقرار زیراست:شرکت تولید تجهیزات سنگین (هپکو)،شرکت دخانیات ایران، شرکت آلومینیوم جنوب، پتروشیمی دماوند، توسعه گردشگری، پالایشگاه نفت امام خمینی شازند، آلومینیوم جاجرم، طلای زرشوران و ماشین سازی تبریزکه از 32000میلیارد تومان سهام مبلغ 5600 میلیارد تومانش متعلق به هپکو است.

بنا بهمین گزارشات، هپکو حدود هزار میلیارد تومان بدهی  دارد و علاوه بر آن برای راه اندازی نیاز به سرمایه در گردش هم دارد و فقط دیرکرد بدهی های هپکو و حقوق سالیانه بیش از 300 میلیارد تومان است که اصولا تامین اجتماعی علاقه و تخصصی برای راه اندازی این شرکت نخواهد داشت.

راحت ترین کار برای شستا خرد کردن و فروش سهام و یا دارایی هاست تا به پول برسد و این نابودی هپکو را رقم خواهد زد.

از نظر تجاری منطقی نیست که شستا پولش را نگیرد و سالی 300 میلیاردتومان هم به هزینه هاش اضافه کند.

این نوع واگذاری و با این قیمت با هیچ مدل رونق کار و تولید در هپکو سازگار نیست،فروش احتمالی سهام کنترلی توسط تامین اجتماعی ، هپکو را به سمت آذراب شدن خواهد برد و هیچ کس مسئولیت آن را برعهده نخواهد گرفت.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق برای اتحادیه آزاد کارگران ایران محفوظ است.استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

زبانهای دیگر-Other languages