آموزش

عدالت آموزشی در دوران کرونا: ۳۰ درصد دانش‌آموزان به اینترنت دسترسی ندارند

  • 1399-01-11

آموزش

عدالت آموزشی در دوران کرونا: ۳۰ درصد دانش‌آموزان به اینترنت دسترسی ندارند

با شیوع کرونا و تعطیلی مدارس بسیاری از کلاس‌های درس به پلتفرم‌های آموزشی مجازی منتقل شده‌اند، محلی که شمار زیادی از دانش‌آموزان ایران به آن راه ندارند.  محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش  اعلام کرد براساس برآوردهای وزارت آموزش و پرورش ۳۰ درصد دانش‌آموزان مناطق مختلف ایران از دسترسی اینترنت و آموزش‌های مجازی محروم مانده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حاجی میرزایی یکشنبه ۱۰ فروردین در جلسه‌ای با محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات درباره شرایط حاکم بر نظام آموزشی ایران گفت: شیوع کرونا نظام تعلیم و تربیت ایران را در برابر «ضرورت تغییرات آنی» قرار داده و در شرایطی که امکان حضور فیزیکی دانش‌آموزان در مدارس وجود ندارد، آموزش و پرورش باید با تاکید بر آموزش‌های مجازی، وقفه آموزشی را جبران کند اما همه دانش‌آموزان به اینترنت دسترسی ندارند.

وزیر آموزش و پرورش در این رابطه توضیح داد:

«براساس برآوردهای ما ۷۰ درصد دانش آموزان دسترسی به اینترنت، تلفن همراه، تبلت و وسیله‌ای که ارتباط را برقرار کنند دارند اما ۳۰ درصد مناطق آموزشی و مدارس دسترسی ارتباطی برای برقراری آموزش‌های مجازی را ندارند.»

با تعطیلی مدارس به خاطر جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، برخی از مدارس و همچنین بسیاری از دانشگاه‌ها کلاس‌های خود را به صورت آنلاین برگزار می‌کنند. دسترسی به اینترنت اما در ایران پرهزینه است. علاوه بر اینکه حق دسترسی به اینترنت برای همه شهروندان به رسمیت شناخته نمی‌شود، بسیاری از کاربران در مناطق «دور از مرکز» به سختی به شبکه اینترنت وصل می‌شوند و استفاده بیشتر از اینترنت هزینه‌های اضافی به آن‌ها تحمیل می‌کند.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اخیرا در توییتر خود اعلام کرده بود؛ ۲۰ گیگابایت اینترنت رایگان به معلمان و کادر آموزشی که در روزهای تعطیل به دانش‌آموزان تدریس می‌کردند، اعطا خواهد کرد.

معاون وزیر ارتباطات نیز گفته بود؛ در حال تهیه لیستی از پلتفرم های آموزشی مورد تایید وزارتخانه‌های علوم و آموزش و پرورش است تا هزینه اتصال کاربران برای آموزش مجازی تا پایان سال، رایگان محاسبه شود.

اما مسئولان اعم از مسئولان وزارت ارتباطات درباره لزوم اینترنت رسانی به دانش‌آموزان و مدارس محروم، سکوت کرده‌اند.

محسن حاجی میرزایی نیز به اینکه دقیقا دانش‌آموزان کدام مناطق از دسترسی به اینترنت محروم‌اند اشاره نکرد و بدون توضیح بیشتری گفت: «می خواهیم از آن ظرفیت۷۰ درصد برای دسترسی ارتباطی ۳۰ درصد مناطق و مدارس استفاده کنیم».

براساس اظهارات حاجی میرزایی آموزش و پرورش همچنین قصد دارد کتاب‌های درسی را به صورت الکترونیکی منتشر کرده و بخش خصوصی را نیز در تولید محتوی آموزشی وارد کند. به گفته او، این وزارتخانه در شرایط فعلی از طریق پخش برنامه‌ در شبکه‌های آموزش و شبکه چهار آموزش و همچنین پلتفرم‌های آموزش آنلاین، ۳۰ درصد محتوای آموزشی باقی مانده از سال تحصیلی را به دانش‌آموزان ارائه می‌کند.

اما انتقال کلاس‌ها به پلتفرم‌های مجازی، بر تبعیض‌‌ها و نابرابری در دسترسی به فضاها و امکانات آموزشی که پیش از کرونا نیز یکی از چالش‌های اصلی دانش‌آموزان به شمار می‌رفت خواهد افزود.

با رجوع عمومی مدارس به پلتفرم‌های آموزشی، علاوه بر مسئله عدالت در آموزش مجازی، نگرانی‌ها درباره سوء استفاده از اطلاعات شخصی دانش‌آموزان به وجود آمده است.

وزیر آموزش و پرورش در این رابطه گفت:  آموزش و پرورش به عنوان نهاد حاکمیتی اطلاعات کاربرانش را در اختیار دارد و به هیچ دستگاه و شرکتی این اطلاعات را ارایه نمی‌دهد. او اما اذعان کرد: «پیام رسان‌ها با لحاظ پروتکل‌هایی می‌توانند اطلاعاتی را در دسترس داشته باشند».

قبلی «
بعدی »

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق برای اتحادیه آزاد کارگران ایران محفوظ است.استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

زبانهای دیگر-Other languages