سیمان

فراز کوتاه؛ نشیب طولانی حقابه کارون را از لارستان پس بگیرید

  • 1398-06-15

سیمان

پیام از طرف کارگران سیمان کارون ارسالی به کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران

فراز کوتاه؛ نشیب طولانی

حقابه کارون را از لارستان پس بگیرید

نامه سرگشاده به رئیس قوه قضائیه
عملکرد 13ساله مدیریت سیمان لارستان فرازی کوتاه و نشیبی طولانی دارد که تداوم آن موجب نگرانی بسیار است. این مدیریت با حمایت بینظیر مرحوم محمد تقی علاقبندیان کار را در سیمان لارستان شروع کرد و توانست اهداف شوم علاقبندیان را بنفع خود از این شرکت فراهم سازد .و اعتراض شدید 9 هزار سهام دار لارستان را با حمایت لابی علاقبندیان در قوه قضائیه دهه 80 آرام سازد و آنچنان پشتوانه‌ای از علاقبندیان برای خود بسازد که توانست شهروند آلمان شود به ظاهر لارستان را سامان بدهد و به نتیجه برساند که هر یک از این اقدامات دستاوردهای بزرگی برای علاقبندیان بودند.

اگرچه در بهره‌گیری از فرصت‌های فوق و سامان‌دهی اوضاع افکار عمومی 9 هزار سهام دار لارستان . موفقیتی نداشت . اما توفیق این را داشت حداقل میلیاردی شود آن هم از محل خدمات ننگینش . این در حالی است سیمان کارون مالک 55 درصدی لارستان بدترین شرایط چند دهه اخیر را شاهد است. از سوی دیگر این مدیریت را می‌توان رکوردشکن خدمات بی بدیل به علاقبندیان خطاب کرد:

فساد گسترده و پرحجم، رشد منفی تولید کاهش ارزش پول ملی، کاهش رتبه محیط کسب‌و‌کار، افزایش شاخص فلاکت، رکود، تنگ‌تر شدن حلقه تحریم‌ها، مشکلات زیست محیطی، کسری بودجه بالا، کاهش شدید بودجه‌های عمرانی، نابسامانی فضای کسب‌و‌کار، کمبودهای قطعات فنی مورد نیاز کارخانجات ، هدررفت دلارهای 300 و 4200 تومانی و رانت‌پاشی و ده‌ها مورد دیگر همه بیانگر رکوردها، نشیب رو به افزایش و چالش‌های بزرگ پیش‌روی اقتصاد ایران است.  بازگشت به الگوهای مردود مدیریتی میرسپاسی نظیر تلاش برای تشکیل دوباره بساط رانت . دلال بازی بازرگانی و ایجاد محیط رعب و وحشت ، همزمان با عدم نقدینگی روز افزون و بدون افزایش کارآیی، از اقدامات غیرقابل درک میرسپاسی در میانه این همه معضلات است. نحوه تعامل میرسپاسی با سهامداران و مسولین استان نیز تامل‌برانگیز است. اعمال نفوذ لابی علاقبندیان تا کنون در عزل و نصب‌های مدیران کشوری در زمان حیات وی موضوعاتی از مشکلات دیگر دولت است که باید دوران تصدی میرسپاسی را در لارستان در نظر گرفت

نحوه مواجهه با سوالات سهامداران لارستان و عدم پرداخت سود سهام کارون مشکلات بنیادی و کمبود شهامت در مواجه با سهامدار کارگر معضلات را بیشتر آشکار ساخته که در آینده نزدیک مشکلات بیشتری را بردوش این سیمان کارون و کارگران این شرکت و منطقه مذکور خواهد نهاد

هرچند در ارزیابی سیمان کارون و لارستان لازم است که پیچیدگی اوضاع داخلی، فشار‌های بین‌المللی، محدودیت‌ها و فشار تحریم‌ها، مشکلات ناشی از دولت سایه، مشکلات ساختاری و دستگاه عریض و طویل دیوان‌سالاری کشور به یادگار مانده از دولت‌های پیشین را نیز در نظر داشت، ولی مدیریت فعلی کارون علاوه‌بر آنکه برای حل مسائل گذشته گامی بر نداشته، بلکه با بی‌عملی و بی‌تصمیمی راه را برای افزایش و پیچیده‌تر شدن آنها هموار کرد که برخی اشتباهات آن را می‌توان به‌شرح زیر بر شمرد:
– چینش نامناسب مدیران و سرپرست ها و سهم‌دهی به گروه‌های خودی از قبیل آقای بخشی . صالحی دو مدیر مورد وثوق میرسپاسی در لارستان
– گماردن دوستان کم توان در سمت‌های حساس و اصرار در حفظ آنها
– نداشتن درک درست از مشکلات کارگران و عدم وجود تیم منسجم و کاملا بی طرف
– بی‌عملی و سرگردانی در اتخاذ تصمیم‌های مهم
– سواستفاده از کارت بازرگانی لارستان در طول 13 سال بنفع کامل علاقبندیان
در واقع میرسپاسی فرصت بزرگی را برای سیمان کارون سوزاند.  از دست دادن فرصت‌های مهم بین‌المللی مانند بازار خرید سیمان کشورهای حوزه خلیج فارس و بازار داخلی توسط میرسپاسی که بیشترین امتیازها رااز بی تدبیری مدیران اسبق کارون بیشترین مزایا رانصیب خود وی و سهام دار غالب کرد. و برخی مسائل مالی و تجاری دیگر را باید به لیست ناکامی‌های این مدیریتذ افزود.

کشور ایران شاید با دشوارترین و پیچیده‌ترین دوران حیات خود روبه‌روست و از بد روزگار یکی از خائن ترین مدیران بخش خصوصی این کشور در راس امور این دو شرکت است متاسفانه میرسپاسی از لارستان سیراب شده به‌نظر می‌رسد این مدیریت در حال دفع‌الوقت برای رسیدن به دلال بازی و رانت در کارون است. در واقع سیاست اعمال شده در لارستان و عدم توجه به خواست سهامداران و کارگران اشکالات بنیادی ساختار این فرد و تیم همراهش میباشد باید سوء‌مدیریت‌های جاری دررفتار این فرد را بیشتر آشکار ساخت و منابع لازم برای پوشاندن آنها را قطع کرد. گمان می‌رود وی در برقراری مجدد سیاستهای خود که از لارستان به همراه دارد ، مشکلات کارون ما به سامان نخواهد رسید و لازم است فکر اساسی در این زمینه صورت گیرد.

باید برای روشنگری بهتر بحضور شما و افکار عمومی به فرازی کوتاه از لارستان و داستان ارتباط آن با سیمان کارون شرقی مختصر ارائه شود خواهشمند است با حوصله رویت شود

کارخانه۳۳۰۰ تنی سیمان لارستان و حسرت ما؛ فرماندار ویژه لارستان و مدیرعامل سیمان پاسخ دهند…
کارخانه سیمان لارستان، نگینی در صنعت لارستان می باشد که فعالیت واقعی آن جهت به ثمر رساندن فاز یک از سال ۱۳۸۱ و با مشارکت شرکت سیمان کارون (سهامی عام)…
کارخانه سیمان لارستان، نگینی در صنعت لارستان می باشد که فعالیت واقعی آن جهت به ثمر رساندن فاز یک از سال ۱۳۸۱ و با مشارکت شرکت سیمان کارون (سهامی عام) و آغاز شد. نهایتا در سال ۱۳۸۵ تمامی تجهیزات و ماشین‌آلات کارخانه( فاز یک) راه‌اندازی این فاز به ظرفیت ۷۰۰ تن در روز، در شهریور ۱۳۸۵ فعالیت خود را آغاز کرد. ظرفیت این خط تولید(فاز۱) در حال حاضر هنگام تولید سیمان خاکستری بالغ بر ۸۰۰ تن در روز و در صورت تولید سیمان سفید حدود ۵۰۰ تن در روز می باشد.

مطابق گزارش ارائه شده از سوی مدیرعامل شرکت سیمان لارستان به فرماندار ویژه لارستان، در تیرماه ۹۶ حدود ۲۰۰ نفر به صورت مستقیم و ۴۰۰ نفر به صورت غیرمستقیم در این شرکت مشغول به کار بوده اند(برخی گزارش ها رقم حدود ۲۳۰۰ نفر را نیز برای افراد شاغل این شرکت ذکر کرده اند)

شرکت سیمان لارستان سهامی عام بوده و بیش از ۵۵ درصد سهام آن متعلق به شرکت سیمان کارون (سهامی عام) و مابقی سهام متعلق به حدود ۹ هزار سهامدار خرد می باشد.

کارخانه سیمان لارستان از نیمه دوم سال۹۱ جهت افزایش بهره‌وری و با توجه به نیاز بازار سیمان سفید با حداقل هزینه اقدام به تغییر خط تولید از سیمان خاکستری به سیمان سفید نمود تا به گفته مدیرعامل سود بیشتری عاید سهامداران شود.

فروردین ماه ۹۳ (در رزوهای تحریم و پیش از برجام) بود که میرسپاسی مدیر عامل شرکت سیمان لارستان در مصاحبه ای با خبرگزاری تسنیم با بیان اینکه برای اجرای فاز دوم کارخانه سیمان لارستان و تبدیل کارخانه سیمان لارستان به بزرگترین کارخانه سیمان فارس با توان تولید سیمان سفید و خاکستری، تقاضای ۱۰۰ میلیارد تومان تسهیلات شده است، تصریح کرده بود: از این میزان، ۲۵ میلیارد تومان با بانک صادرات قرارداد منعقد شده و ۷۵ میلیارد تومان باقی مانده نیز، تأییدیه های لازم از صندوق توسعه ملی شهرستان و استان و همچنین وزارت صنعت مصوب و به بانک عامل ابلاغ گردیده، اما در این بانک هنوز تایید نهایی نشده است.

وی در آن زمان گفته بود در صورت تأمین ۱۰۰ میلیارد تومان طرح توسعه مورد نیاز برای کارخانه سیمان لارستان، این طرح در کوتاه ترین زمان ممکن و حداکثر دو سال آینده به بهره برداری میرسد.

میرسپاسی در خرداد همان سال با تاکید بر نیاز ۱۰۰ میلیارد تومانی به انجام عملیات فاز دوم، از آغاز بتون ریزی بیش از ۱۰ هزار متر مکعب به منظور شروع این فاز نیز خبر داده بود.

وی در آن زمان عدم پذیرش گشایش اعتبار توسط بانک‌های سفیر چین، کش و قوس‌های قانونی، مشکلات تحریم و هدفمندی یارانه را از علل تاخیر طولانی در راه‌اندازی فاز دوم کارخانه سیمان لارستان دانسته و گفته بود: اکنون تمام قطعات آماده نصب است و تاکنون بالغ بر ۱۰ هزار متر مکعب بتون‌ریزی شده و چهار قسمت اصلی خط تولید آماده نصب تجهیزات مکانیکی شده است.

۶مهرماه ۹۴ نیز گزارشی از روند پیشرفت ۵۱% پروژه فاز دوم رئوس اقدامات انجام شده در طرح توسعه ۳۳۰۰ تن سیمان در روز در خروجی پایگاه اطلاع رسانی شرکت سیمان لارستان منتشر شد که عبارت بود از:

۱ اخذ مجوزهای صنعتی

۲ انجام مطالعات نیمه تفضیلی معدن

۳ تامین برق و آب دوران بهره برداری پروژه

۴ تهیه نقشه های توپوگرافی و انجام مطالعات مکانیک خاک

۵ عقد قرارداد با مشاورین صنعتی – ساختمانی و تهیه و انجام کلیه طراحی ها و نقشه های پروژه ( اعم از سازه های خط تولید، ساختمان های جنبی، اقلام ساخت داخل، نصب مکانیکال و الکتریکال و اتوماسیون )

۶ خرید، حمل خارجی و ترخیص و حمل داخلی ماشین آلات برقی ، مکانیکی ، خط تولید به وزن کلی بالغ بر ۶۰۰۰ تن به محل اجرای پروژه

۷ تجهیز کارگاه ساختمانی، دفاتر، انبارها و اجرای ساختمان های خط تولید با پیشرفت بالغ بر ۳۰ درصد و آماده نصب تجهیزات مکانیکال در دپارتمان های کوره، آسیاب مواد خام و پری هیتر

اینکه موارد فوق الذکر چه میزان هزینه بری داشته و آیا پیشرفت فیزیکی ۵۱% معادل پیشرفت مالی به همین میزان بوده و یا خیر نیز موضوعی است که بدلیل کمبود اطلاعات با احتیاط از کنار آن عبور می نماییم.

اما این نکته مهم قابل ذکر است که به نظر می رسد بخش اعظم موارد فوق الذکر بیشتر جنبه مطالعاتی داشته تا اجرایی(که بی شک مطالعات مقدمات اجراست) اما هزینه بری مطالعات نسبت به کارهای اجرایی معمولا در حدود ۵% کل پروژه و یا کمترخواهد بود. البته بند۶ از موارد فوق به خرید تجهیزات اشاره دارد که در این صورت جای امیدواری دارد.

جناب آقای ریسی . با شرح مختصری از وضعیت مدیریت میرسپاسی مدیر عامل سیمان لارستان و سرپرست فعلی سیمان کارون قسمتی از نحوه حکمرانی این زیرک بحضور شما تقدیم شد . حال به قسمتی دیگر از خیانت های این تدبر کت کراواتی جدید میپردازیم لطفا با صحه صدر مطالعه فرمائید.

سیمان لارستان، مدیرعامل این شرکت از پیشرفت ۵۲ درصدی فاز دو خبر داد. در آن دیدار فرماندار ویژه لارستان بر لزوم تامین مالی توسط بانک ها تاکید نموده و اظهار داشته بود دراین زمینه از هیچ کمکی دریغ نمی نماییم.

در ادامه و در ۲۵ آذر ۹۶ استاندار سابق فارس در جریان بازدید از کارخانه سیمان لارستان گفت: برای توسعه فاز دوم و با وجود خرید تجهیزات و ماشین‌آلات، شرکت ۴ سال معطل بر زمین مانده است که امیدواریم راهکاری برای راه‌اندازی فاز دوم شرکت سیمان لارستان فراهم شود.

در ۲۲دیماه ۹۶ نیز در امام جمعه لار در تریبون نماز جمعه در سخنانی با اشاره به فعالیت چندین ساله کارخانه سیمان لارستان با اشاره به ابراز نگرانی جمعی از مردم به دلیل بی‌اطلاعی از فعالیت‌های کارخانه سیمان و عدم پرداخت سود به سهام‌داران، تأکید کرده بود: دغدغه مردم خطه لارستان و به ویژه سهام‌داران این است که باید مسئولین با مدیران این کارخانه جلسه‌ای را برگزار و یک جواب رضایت بخشی به مردم دهند.

یک هفته بعد از این موضوع نیز امام جمعه موقت لار با تقدیر از فرماندار ویژه لارستان به دلیل دغدغه ورود به مسئله کارخانه سیمان لارستان با توجه به طرح مشکلات این کارخانه در نماز جمعه هفته گذشته، گفته بود: فرماندار لارستان پیگیر این موضوع هستند که نتیجه اقدامات در آینده اطلاع‌رسانی خواهد شد.

از آن زمان تاکنون دیگر اطلاعی از آخرین وضعیت این کارخانه در دست نیست

.با توجه به موارد فوق و ابهامات موجود در خصوص آخرین وضعیت پروژه ۳۳۰۰تنی، شرکت سیمان و فرماندار ویژه لارستان لطفا پاسخ دهند؛

تامین اعتبار توسط بانک صادرات جهت حرکت به سمت فاز دوم به کجا رسیده است؟!
گزارشی دقیق از عملکرد کارت بازرگانی شرکت از سال 81 تا کنون به سهامداران
آخرین وضعیت پیشرفت پروژه فاز دوم در چه مرحله ای قرار دارد

علت چرایی وضعیت اسفبار سیمان کارون حسن و نقی نیستند . گردنی هم وجود ندارد تا بشود بران آویخت. علت بطور مستند و مستدل نحوه مدیریت میرسپاسی بطور مستقیم بر سیمان لارستان در طول 13 سال میباشد و از طرفی استثمار و استعمار سیمان کارون توسط این سالوس بطور غیر قابل تصور است که بطور مختصر بعرض میرسد . میرسپاسی در طول 13 سال مدیریت خود به همراه تیم همراهش در لارستان فقط توانسته رنگ سیمان این شرکت را از خاکستری به سفید تبدیل کند . بطوری که در گزارش سطر بالا ارائه شد وی در طرح توسعه این شرکت هنوز ناکام و با عدم پاسخ روشن به 9 هزار سهام دار لارستان مواجه است . اقدام اساسی وی در این شرکت در حوضه سواستفاده از کارت بازرگانی این شرکت بنفع صددرصد علاقبندیان در طول 13 سال زبانزد سهام داران است . سرکوب پرسنل با اعمال فشار از ناحیه نحوه تنظیم قرارداد با آنها. ایجاد لابی و دلالی گسترده از محل جایگاه خود در این کسوت بطوری که وی هم اکنون شهروند آلمان و دارای یک کارخانه صنعتی در ایران یا آلمان میباشد . وی توفیق این را داشته تاکنون از محل این پست مدیریتی بطور کاملا نامشروع اموال و مستغلات فراوانی در شمال شهر تهران و خارج از کشور برای خود و خانواده اش فراهم سازد . با اندکی حوصله و بررسی دقیق میتوان به عملکرد کارت بازرگانی سیمان لارستان به شماره. 10530042814پی برد واردات کالاهای ثبت شده در کارت به کجا رفته؟. سود آن به کجا رفته؟ حائز اهمیت است با رجوع به سامانه کدال از نحوه بارگزاری اطلاعات مالی و …..سیمان لارستان حیرت بزرگی چشم هر مراجعه کننده را بخود جلب میکند . اطلاعاتی ناقص. پوچ. سردرگم . و …….. اساسا اگر میرسپاسی حقابه سیمان کارون را از سالی که لارستان به تولید رسیده به سیمان کارون مالک 55 درصدی لارستان پرداخت مینمود کارون چنین وضعیتی نداشت. کارگر به فلاکت نمی افتاد . مسولین استان و شهرستان و به تبع آن قوه قضائیه هم درگیر حل مشکلات این شرکت نمیشد. هم‌اکنون وی سرپرست کارون شده . قطعا تصمیم دارد نسخه اجرایی خود در لارستان را در کارون اجرایی کند ! قطعا برای کارت بازرگانی کارون نقشه ها کشیده! و …… خواب و نقشه شیطانی دیگر که در حوصله نگارش دراین نامه نیست . اما آنچه مسلم است کارون خشک و بی اب است . ناتوان . فرتوت . و بیمار . مشکل کارون تنها نبود مدیریت متعهد و متخصص و نقدینگی و نبود قطعات فنی نبوده و نمیباشد لذا مشکل اساسی کارون عدم پرداخت سود سهام کارون از لارستان است که 13 سال از آن همه بی خبر هستند از استاندار و فرماندار خوزستان تا وزرای مربوطه در حوضه صنعت و تجارت. . بهرحال آنچه مشهود است وضعیت ناگوار کارون است باید طبق قانون از این زیرک استاد خواست . سوال کرد. چرا و به چه دلیلی سود سهام کارون را نمیدهد ؟ چرا اسناد مالی لارستان در سامانه کدال ناقص است ؟ به چه علت کارون باید برای شما وام بگیرد شما آن را صرف جیب سهام دار غالب کنید و فلاکت پرداخت آن گردن کارون باشد ؟ عدم رسیدگی به وضعیت سهام بنیاد مستضعفان در سیمان کارون و به تبع آن لارستان بسیار قابل تعمق است که باید به این مهم هم پرداخت . ریاست محترم قوه قضائیه چنانچه به موارد ذکر شده بدقت و با انصاف رفتار شود قطعا سیمان کارون همانند قبل استوار و سربلند خواهد شد افکار عمومی و خواست پرسنل و سهامداران از شما بررسی دقیق موارد ذکر شده در چهار چوب احترام به قانون میباشد . منتظر اقدام شما هستیم

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق برای اتحادیه آزاد کارگران ایران محفوظ است.استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

زبانهای دیگر-Other languages