فرانسه؛ بیش از یکماه اعتصاب و حضور دوباره مخالفان دولت در خیابان

فرانسه؛ بیش از یکماه اعتصاب و حضور دوباره مخالفان دولت در خیابان….

  • 1398-10-22

فرانسه؛ بیش از یکماه اعتصاب و حضور دوباره مخالفان دولت در خیابان

فرانسه؛ بیش از یکماه اعتصاب و حضور دوباره مخالفان دولت در خیابان

اعتصاب بخشی از کارمندان دولت فرانسه در حالی وارد هفتمین هفتە متوالی می‌شود که اعتصاب کنندگان روز پنج شنبه نهم ژانویه و روز شنبە ١١ ژانویە به دعوت سندیکاهای بزرگ این کشور در اعتراض به پروژه اصلاح قانون بازنشستگی کارگران و کارمندان دولت بار دیگر به خیابان آمده‌اند.

اولین تظاهرات علیه پروژه اصلاح قانون بازنشستگی دولت ماکرون، که مخالفان آن را حامی کارفرما و مخالف کارگران می‌دانند، در پنجم دسامبر سال ۲۰۱۹ برگزارشده بود.

اما در بیش از یک‌ماه گذشته سندیکاهای بزرگ و دولت فرانسه هم چنان درباره ۶ موضوع مطرح شده در اصلاحیه قانون بازنشستگی اختلاف دارند و نشست های مختلف بین نمایندگان اتحادیه کارگری و دولت تا امروز بی نتیجه مانده است. یکی از مهم ترین نقاط اختلاف بین سندیکاهای فرانسه و دولت، تعیین سن بازنشستگی است.
سندیکاها می‌گویند دولت می‌خواهد با ترفندهای پیچیده در قانون جدید سن بازنشستگی را به ۶۷ سال برساند. آنها همچنین دولت را متهم می‌کنند که از ارائه یک «فرمول مشخص شبیه سازی سن و حقوق بازنشستگی» در قانون جدید طفره می‌رود.

به همین دلیل است که فرانسه شاهد یکی از طولانی‌ترین اعتصابات تاریخ پنج دهه گذشته خود است. آخرین اعتصاباتی از این دست در زمان نخست وزیری آلن ژوپه و رئیس جمهوری ژاک شیراک رخ داد که درآن زمان به دلیل شدت اعتراضات، دولت نهایتا از اجرایی کردن قانون پیشنهادی منصرف شد. اما دولت امانوئل ماکرون تا کنون در مقابل خواست معترضان عقب‌نشینی نکرده و به نظر می‌رسد که اراده‌ای‌برای شنیدن خواسته‌های سندیکایی نیز ندارد.

در هفت هفتە گذشته عمدتا کارمندان و کارگران راه آهن فرانسه و مترو و واحد اتوبوسرانی ایل دوفرانس به مرکزیت پاریس بدون توقف در اعتصاب بوده‌اند. صندوق‌های سندیکایی و مردمی جهت کمک به اعتصاب کنندگان در سراسر فرانسه وجود دارد تا کارمندان و کارگران متعصبی که حقوق نمی‌گیرند، شرمنده خانواده‌هایشان نباشند.
همزمان کارمندان رادیو و تلویزیون فرانسه در اعتراض به طرح تعدیل و اخراج بیش از ۲۰۰ تن از کارمندان بیش تر از یکماه است که بصورت متناوب در اعتصاب هستند.
منبع: یورونیوز

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق برای اتحادیه آزاد کارگران ایران محفوظ است.استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

زبانهای دیگر-Other languages