زنان کارگر جنوب

لگدمالی حقوق کودکان وزنان کارگر جنوب کرمان(۱۰ تا ۶۰ سال) زیر سایه سکوت مسئولین ذیربط

  • 1399-08-11

زنان کارگر جنوب

لگدمالی حقوق کودکان وزنان کارگر جنوب کرمان(10 تا 60 سال) زیر سایه سکوت مسئولین ذیربط

برای تهیه این گزارش به مدت یک هفته در مکان‌های مختلفی مثل گلخانه‌ها، مزارع کشت پیاز و سایر محصولات جالیزی در جنوب کرمان مستقر شده ایم و پای صحبت تعدادی از زنان کارگر نشستیم که در سنین مختلف 10 تا 60 سال برای امرار و معاش زندگی در زمین‌های کشاورزی مشغول فعالیت هستند.

از آن‌ها در خصوص دغدغه‌ها و خواسته هایشان پرسیدیم که بدون استثنا اولین دغدغه همه‌ی آن‌ها دستمزد پایین بود، آن‌ها می‌گفتند با توجه به اینکه ما گاهی بیش‌تر از مرد‌ها کار می کنیم و ساعات طولانی تری در زمین‌های کشاورزی و گلخانه‌ها برای کاشت و برداشت محصول می‌مانیم، اما یک سوم دستمزد مرد‌ها را می‌گیریم که نوعی تبعیض است.

علاوه بر آن ایمن نبودن محیط کار از نظر مسائل بهداشتی در مکان‌هایی مثل گلخانه‌ها که درصد سموم و کود‌های کشاورزی که تبخیر می‌شود و در محیط می‌مانند بیش از حد مجاز است از دیگر گلایه‌های آن‌ها از کارفرمایان بود که به این مسائل توجه ندارند و تاسف بارتر این که حتی بعضی از آن‌ها در این شرایط کرونایی ماسک ساده هم نداشتند.

محل سکونت اغلب این زنان کشاورز در نزدیکی همان گلخانه، مزرعه و یا باغی است که کار می کنند ومحل زندگی بیشتر آن‌ها آلونک‌هایی است که از چوب و پلاستیک ساخته شده اند و در مقابل آتش سوزی، حشرات، مار، عقرب و بسیاری از مسائل دیگر آسیب پذیرند.

اما مهم تر از همه بلاتکلیفی این زنان زحمت کشی بود که باید تا پایان عمر خود کار کنند چراکه بیش از 95 درصد این افراد فاقد بیمه هستند در صورتی که بعضی از آن‌ها خصوصا در گلخانه‌ها سابقه کار چند ساله داشتند اما کارفرمایان آن‌ها را بیمه نکرده اند.

جا به جایی زنانی که فاصله محل کار تا منزلشان بیشتر بود به وسیله وانت بار‌ها انجام می‌شد به طوری که در شرایط فعلی و ویروس کرونا تعداد زیادی از زنان بدون رعایت فاصله گذاری اجتماعی با وانت جابه جا می‌شدند و در صورت چپ کردن وانت فاجعه به بارخواهد آمد.

بی توجهی به اشتغال زنان دراین منطقه باعث شده است برخی زنان از شدت فقر و نیازمندی حاضر شوند با دستمزد کم و یا در مواردی مجانی و در برابر مقداری سبزیجات در زمین‌های کشاورزی کار کنند تا امید خود را در زندگی از دست ندهند.

دیدن این وضعیت ناگوار و ناراحت کننده سبب شد تا برای جویا شدن علت آن به سراغ مسئولان جنوب استان کرمان برویم تا شاید قدمی برای این افراد برداشته شود.

مسئول امور بانوان شهرستان جیرفت در این باره گفت: اکثر کارگران گلخانه‌ها زنان و دختران روستایی هستند که بیشتر آن‌ها زنان بی سرپرست، بدسرپرست یا خودسرپرست هستند.

او در خصوص مشکلات این زنان که بیشتردر معرض آسیب‌های روحی و جسمی هستند، افزود: با توجه به شیوع ویروس کرونا تعداد زیادی از زنان کارگر بالای وانت بار‌ها سوار می‌شوند تا از روستا به محل کارشان بروند واگریکی از آن‌ها ناقل بیماری باشد برای دیگر اعضای گروه نیزمشکلات جدی به وجود می‌آورد.

اوگفت: این کارگران زحمت کش هیچ‌گونه امنیت شغلی ندارند و فقط در فصل کاشت از آن‌ها بیگاری می‌کشند و با دستمزد ناچیزی مورد سوءاستفاده واقع می‌شوند.

وی افزود: این زنان تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی نیستند و هیچ‌گونه حمایتی از آنان نمی‌شود و به دلیل شرایط بد محیط کار از نظر روحی و جسمی آسیب بسیاری می‌بینند.

سری به اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان جیرفت زدیم تا ببینیم سهم این زنان زحمتکش در این سازمان چقدر است؟

سرپرست اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان جیرفت   در خصوص سهم زنان کشاورز گفت: تقریبا بین 30 تا 40 درصد کارگران زن در بخش کشاورزی به صورت فصلی مشغول به کار هستند.

او با بیان اینکه زنان کارگر دربخش کشاورزی زیرمجموعه کارگاه‌های خدماتی، تولیدی، صنعتی یا کشاورزی قرار می‌گیرند، افزود: بر این اساس همه زنان کارگری که در بخش کشاورزی مشغول به کار هستند مشمول قانون کار هستند.

وی افزود:هیچ سرپرست خانواده‌ای راضی نیست که همسرش در بخش کشاورزی با این وضعیت بد کار کند، اما به دلیل مشکلات اجتماعی و اقتصادی که دارند مجبور به کارگری در بخش کشاورزی روی بیاورند.

اوادامه داد: زنان‌کارگر کشاورز معمولا بیمه نمی‌شوند و کارفرما‌ها در این مورد تخلف می‌کنند، زیرا به دلیل حجم زیاد کار در فصل کاشت و برداشت قضیه از چشم بازرسان مخفی می‌ماند و آن‌ها بیمه نمی‌شوند، که با کمال تأسف باید گفت نه اداره تأمین اجتماعی می‌تواند به خوبی بازرسی انجام دهد و نه بازرسین اداره کار که به همین دلیل آن‌ها از مزایای بیمه محروم می‌شوند!

قابل یادآوری است که، جنوب استان کرمان یکی از قطب‌های کشاورزی درکشور است که سالانه بیش از چهار و نیم میلیون تن محصول کشاورزی تولید و روانه بازار‌های داخلی و خارجی می‌کند.

بخش هایی ازیک گزارش رسانه ای شده بتاریخ 10 آبان

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق برای اتحادیه آزاد کارگران ایران محفوظ است.استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

زبانهای دیگر-Other languages