محمد حبیبی

محمد حبیبی آزاد شد، تمامی فعالین صنفی و سیاسی زندانی باید آزاد گردند

  • 1399-08-21

محمد حبیبی

‍ محمد حبیبی آزاد شد، تمامی فعالین صنفی و سیاسی زندانی باید آزاد گردند

محمد حبیبی معلم و از مسئولین کانون صنفی معلمان روز بیستم آبانماه پس از دو سال و نیم زندان آزاد شد. جرم محمد حبیبی تنها فعالیتهای صنفی و پیگیری حقوق و مطالبات معلمان بود که در ۲۰ اردیبهشت ۹۷ در جریان تجمع سراسری معلمان دستگیر شد و از همان زمان علیرغم چند دوره تأکید جدی پزشکان بر نیاز وی به درمان در خارج از زندان، به حکم طویل‌المدت زندان محکوم شد و پس از گذراندن ۲ سال و نیم حبس مشمول بخشنامه آزادی زودهنگام گردید.
زندانهای کشور مملو از زندانیانی است که تنها به جرم فعالیتهای صنفی و مطالباتی دستگیر و زندانی شده‌اند. چنین برخوردهایی نسبت به کارگران و معلمان و دانشجویان و فعالین صنفی و سیاسی تنها از کسانی برمیاید که خود مسبب استثمار و پایمال کردن حقوق آحاد جامعه هستند و در مقابل حق خواهی کارگران و فعالین صنفی تنها ابزار سرکوب و زندان را میشناسند.
محمد حبیبی یکی از نمونه‌هایی است که بایست چه به دلیل معلم بودن و چه به دلیل حق‌خواهیِ خود و همکارانش مورد تقدیر و تجلیل قرار میگرفت اما بعکس او را مورد زندان و آزار قرار دادند.
اسماعیل عبدی دبیر کل سابق کانون صنفی معلمان ایران نیز سالهاست که بخاطر فعالیتهای صنفی در زندان بسر میبرد و علیرغم اتمام دوران محکومیت‌اش نهادهای امنیتی اجازه آزادی به وی ندادند و با زنده کردن یک پرونده قدیمی مختومه شده ۱۰ سال حبس دیگر را به این معلم زندانی تحمیل کردند.
جعفر عظیم زاده دبیر اتحادیه آزاد کارگران ایران و شاپور احسانی راد عضو هیأت مدیره اتحادیه نیز از فعالین صنفی کارگران هستند که هم اکنون به دلیل مطالبه گری ‌و پیگیری حقوق صنفی خود و دیگر هم طبقه‌ای‌هایشان در زندان به سر میبرند. جعفر عظیم زاده نیز بمانند اسماعیل عبدی در حالیکه مشمول آزادی می‌شد اما نهادهای امنیتی برای جلوگیری از آزادی‌اش وی را با یک پرونده‌سازی جدید روبرو نمودند و به ۱۳ ماه حبس دیگر محکوم کردند تا همچنان وی را در زندان نگه دارند. ناهید خداجو و نسرین جوادی از دیگر اعضای اتحادیه آزاد نیز به احکام طولانی مدت زندان محکوم شده اند و هر آن احتمال دستگیری‌شان وجود دارد و حیدر قربانی کارگر ساختمانی و عضو اتحادیه آزاد نیز قرار است روز یکم آذر به دلیل فعالیتهای صنفی و‌کارگری مورد محاکمه قرار گیرد. اینها تنها گوشه‌ای از تعرض نهادهای امنیتی به فعالین صنفی و سیاسی است و صدها و هزاران نفر چه از فعالین صنفی چه از فعالین سیاسی و یا معترضینی که تنها به دلیل نان‌خواهی و مطالبات معیشتی در خیزش‌های سال گذشته شرکت داشتند یا در زندان به سر‌میبرند و یا تحت محاکمه قرار دارند.
طبقه کارگر و جامعه ایران به شدت از این برخوردهای امنیتی نسبت به فعالیتهای صنفی و مطالباتی منزجر شده و دیگر چنین رفتارهایی را تاب نمیاورد.
جای کارگران و معلمان و هیچیک از فعالین صنفی و سیاسی زندان نیست و همگی آنها باید آزاد گردند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران آزادی محمد حبیبی را به وی و خانواده ایشان و کل جامعه شادباش می‌گوید و ضمن اعلام انزجار نسبت به تداوم زندان جعفر عظیم زاده، شاپور احسانی راد، اسماعیل عبدی و تمامی فعالین صنفی و سیاسی، خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط این عزیزان است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران- ۲۱ آبانماه ۹۹

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق برای اتحادیه آزاد کارگران ایران محفوظ است.استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

زبانهای دیگر-Other languages