مرگ و نقص عضو تعداد زیادی از کارگران ساختمانی/ با مرگِ کارگر حتی پروانه ساختمان باطل نمی‌شود

مرگ و نقص عضو تعداد زیادی از کارگران ساختمانی/ با مرگِ کارگر حتی پروانه ساختمان باطل نمی‌شود…..

  • 1398-11-21

مرگ و نقص عضو تعداد زیادی از کارگران ساختمانی/ با مرگِ کارگر حتی پروانه ساختمان باطل نمی‌شود

مرگ و نقص عضو تعداد زیادی از کارگران ساختمانی/ با مرگِ کارگر حتی پروانه ساختمان باطل نمی‌شود

رییس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی با اعلام اینکه ۵۰ درصد حوادث کار در کشور، برای کارگران ساختمانی رخ می‌دهد، گفت: متاسفانه ۶۵ درصد فوتی‌ها و نقص عضو شامل قطع نخاع و قطع عضو در حوادث کار، از بین کارگران ساختمانی است.

اکبر شوکت با اعلام اینکه اولویت کانون کارگران ساختمانی بر کاهش حوادث و امنیت شغلی است به خبرنگار ایلنا گفت: به همین دلیل کانون بعد از قانون بیمه اجتماعی برای کارگران ساختمانی، به آموزش توجه کرد و در قالب ماده ۱۸ قانون بهبود محیط کسب و کار، از مجلس مصوب گرفتیم تا آموزش را جدی بگیریم و میزان حوادث را کاهش دهیم.

وی با تاکید بر اینکه باید از طریق آموزش و بهداشت حرفه‌ای، سطح آگاهی جامعه بالا برود، گفت: باید الزاماتی برای کارگر، کارفرما و پیمانکار بگذاریم تا بیمه‌های مسئولیت را که روال غلطی دارد، اصلاح کنیم.

رییس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی با ابراز تاسف از اینکه در صورت بروز حادثه کارفرما یا پیمانکار فقط دیه می‌دهد، گفت: متاسفانه برای کارفرمایان هیچ جریمه‌ای در نظر گرفته نشده زیرا جان انسان‌ها به ویژه اگر کارگر باشند برایشان اهمیت ندارد.

وی حوادث کار را نتیجه بی‌توجهی در کارگاه ساختمانی دانست و گفت: جریمه باید به واسطه تاوان بی‌توجهی باشد، در حالی که در صورت مرگ کارگر حتی پروانه ساختمان را باطل نمی‌کنند.

شوکت با اعلام اینکه ساختمان‌هایی را سراغ داریم که شش کارگر در آن ساختمان جان خود را از دست دادند، اما کارگاه بازهم تعطیل هم نشده است، گفت: انتقاد ما به دستگاه قضایی است که ضعیف عمل می‌کند زیرا تاوان همه سهل‌انگاری‌ها را تبدیل به دیه کرده است.

وی با تاکید بر اینکه کارفرما می‌داند در اثر بی‌توجهی جان انسان را به خطر می‌اندازد و تنها اگر روی چاله آسانسور یا پرتگاه را بپوشاند، مشکل حل می‌شود، گفت: متاسفانه کارفرما هیچ اقدامی برای ایمنی نمی‌کند به همین دلیل معتقدیم جان باختن کارگر ساختمانی نشان دهنده ضعف قانون در برخورد با کارفرماست.

رییس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی با اشاره به اینکه پروژه‌هایی داریم که در آنها هر دو ماه یک کارگر جان خود را از دست می‌دهد، گفت: این درحالی است که کارفرما حتی یک ساعت هم بازداشت نشده درحالیکه مقصر اصلی است

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق برای اتحادیه آزاد کارگران ایران محفوظ است.استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

زبانهای دیگر-Other languages