پرستار

مصاحبه با نواب، دانشجوی رشته پرستاری به مناسبت روز جهانی پرستار

  • 1399-02-25

 

پرستار

مصاحبه با نواب، دانشجوی رشته پرستاری به مناسبت روز جهانی پرستار

دانشجویان پیشرو دانشگاه اصفهان، به مناسبت #روز_جهانی_پرستار با نواب، یکی از دانشجویان پرستاری #دانشگاه_علوم_پزشکی_اصفهان مصاحبه‌ای کرده است که آن را در اختیار شما مخاطبین عزیز قرار میدهد.

(این مصاحبه در روز 23 اردیبهشت برابر با 12 مِی انجام شده)

1⃣23 اردیبهشت برابر با 12 مِی روز جهانی پرستار هست؛ من ضمن اینکه میخوام این روز رو ابتداً به تو و همه دانشجوهای رشته پرستاری و البته پرستاران تبریک بگم، میخوام بپرسم که از روز جهانی پرستار سال گذشته تا حالا، پرستاران در ایران چه مشکلاتی رو پشت سر گذاشتند؟

✅بله درسته مرسی بابت تبریکت.

فکر میکنم عمده مشکلات الان هر سال فقط تکرار میشن، بدون اینکه کوچکترین تغییر و یا تلاشی برای رفع اون‌ها یا بهتر شدن اوضاع از طرف مسئولان این مملکت بشه.

از سال گذشته تا همین الان فکر میکنم کرونا و مشکلات همراهِ اون مثل کمبود امکانات و موارد دیگه که بعدا دربارش صحبت میکنیم، از مهمترین اتفاقات رخ داده شده باشه که حالا به غیر از اون میشه به اون صحبت‌هایی که درباره آموزش پرستار در بیمارستان زده شد اشاره کرد، که استارتش از سال ۹۶ شروع شد و یه جلساتی برگزار شد که این رشته از دانشگاه‌ها بیرون بیاد و همین پارسال هم که موسساتی میخواستن تاسیس کنند و پرستاری که یک حرفه هستش رو بیرون از دانشگاه و دور از یک محیط علمی تدریس کنند.

گذشته از این مسائل یه سری قوانینی تصویب شدند که به مرحله اجرا نرسیدند مثل قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری که هنوز بعد از گذشت حدود ۱۲ سال از تصویب اون اجرایی نشده و به تازگی شنیدم رییس جدید قوه قضاییه نماینده ویژه برای این کار مشخص کرده که بعید میدونم به جایی برسه و یکی از همون سیرک‌های دیگه‌ی این حکومت هستش که توی این بحران کنونی برای شانه خالی کردن از اعطای امکانات و بستن دهن فعالان حقوق پرستاری برگزار میشه.

2️⃣ما میدونیم که تعداد نسبتا زیادی از کادر درمان و به تبع پرستاران در جریان بحران بهداشتی کرونا جان خودشون رو از دست دادن. بنظرت حکومت با انجام کارهایی مثل عدم تخصیص امکانات به کادر درمان و یا مخفی کاری و دروغگویی در زمینه آمار و زمان و میزان شیوع کرونا و … تا چه اندازه در مصائب اینچنینی مقصر بوده و هست؟

✅درمورد تلفات کادر درمان و خب بالاخص پرستاران، بنظر من حکومت مقصر اصلی هستش. از مخفی کاری شیوع این بیماری و عادی سازی شرایط گرفته تا عدم تخصیص امکانات به کادر درمان. طوری که با مدیریت صحیح و عدم مخفی کاری در همان روزهای اول بیماری یا اجرای یک قرنطینه صحیح و مبارزه اصولی با این بیماری (به جای مقصر نشون دادن مردم در رسانه‌ها و عادی جلوه دادن شرایط) میشد خیلی از این اتفاقات جلوگیری کرد و بیماری رو کنترل کرد.

3️⃣تو بعنوان یک دانشجوی رشته پرستاری، آیا از آینده شغلی و همچنین رفاه و آسایش خودت و سایر دانشجوهای رشته پرستاری در صورتی که موفق به پیدا کردن کار هم بشید، مطمئن هستی؟ جوری که بشه ادعا کرد الان تنها دغدغه تو و سایر دانشجویان این رشته بسیار مهم که مستقیما با جان انسان‌ها سر و کار داره، کسب دانش بیشتر برای کمک به سایر انسان‌ها در آینده هست؟

✅در رابطه با سوال سومت راجع به رفاه و آینده شغلی این رشته باید عرض کنم رفاه نسبی جسمی رو هم با این حقوق کم و شرایط جامعه بعید میدونم، چه برسه به مراتب بالاتر رفاه مثل روانی و روحی. واقعا تا وقتی این حکومت باشه هیچ کدوم از مردم این سرزمین رنگ رفاه و آسایش کامل رو نخواهند دید؛ موضوعی که میشه هر سال دید اینه که هر ساله اون قشری از جامعه که فکر میکردن با سیاست کاری ندارند و اصطلاحا سیاسی نیستند هم متوجه شدند از گزند این حکومت دور نیستند و نخواهند بود که به عنوان مثال شلیک به هواپیمای اوکراینی یا تورمی که باعث شد طبقه متوسط و رو به رفاه جامعه هم درگیر مشکلات اقتصادی بشن از نمونه‌های اون هست و باعث شد این افراد هم به جنبش‌ها و اعتراضات بپیوندند و با دیگر اعضای جامعه هم صدا و هم نظر بشن.

چیزی که واقعا میشه توی بچه‌های این رشته دید، نبود انگیزه برای کسب دانش بیشتر هستش که به علت‌های مختلف اتفاق میفته که میشه به همین بی‌مهری‌هایی که نسبت به این قشر صورت میگیره و قبلا هم گفته شد اشاره کرد.

خب سطح رفاه و آسایش پرستاران توی کشورهای دیگه خیلی بهتر از کشور ما هستش و با توجه به اینکه اکثر کشورها این دسته مهاجرین رو بهتر میپذیرن، باعث شده بچه‌های این رشته هر سال به این کشورها مهاجرت کنند. مثلا از دوستان و هم کلاسی‌های خود بنده خیلی از بچه‌ها فقط به امید مهاجرت و کار در کشور دیگه این رشته رو دارن ادامه میدن که خب این خودش از اوضاع نابسامان پرستاران ایران خبر

میده.

4️⃣خبرهایی منتشر شده مبنی بر اینکه مساجد باز شدن و یا دانشگاه‌ها و مدارس در حال بازگشایی هستند؛ تو باتوجه به رشته‌ تحصیلی‌ای که مشغولش هستی، احتمالا بیشتر از من توانمندی کرونا در شایع شدن رو مطالعه کردی، به نظر تو ما در دانشگاه‌ها باتوجه به فضا کوچیک کلاس‌ها، باتوجه به وجود اماکن عمومی‌ای مثل رستوران‌ها و سلف سرویس و کافه‌ها و … امکان مقابله اصولی با کرونا رو داریم؟

✅خبر بازگشایی مساجد و یا دانشگاه‌ها واقعا من رو شوکه کرد، که خب فکر میکنم یکی از همون برنامه‌های این حکومت برای نشان دادن رسیدن به مرحله مهار کرونا به منظور جلوه دادن ایران به عنوان یک کشور عادی و نرمال به جامعه جهانی هستش. که تونسته مثلا غلبه کامل انجام بده.

مورد دیگه همین برگزاری مراسمات مذهبی و سوء استفاده از اون هست که حیات این حکومت به همین پروپاگانداها و برنامه‌ها وابسته هستش و همیشه از اون برای انحراف اذهان عمومی از مسائل مهم کشور سوءاستفاده میشه.

این ویروس هم با توجه به توانایی بالای اون در سرایت به افراد دیگه و همچنین دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی به عنوان مکان‌های با قابلیت بالای اشاعه بیماری (که این روزها همه بهتر میدونند) امکان مقابله اصولی رو با این امکانات کم غیرممکن کرده.

اومدن بچه‌ها از شهرهای دیگه و تجمع اون‌ها توی خوابگاه‌ها به گسترش اون سرعت میبخشه که امیدوار هستم حداقل خود بچه‌ها و مردم این موضوع رو جدی بگیرن و تحریمش کنند تا شاهد اتفاقات بد و از دست دادن عزیزانمون نباشیم‌.

🙏ممنونم که به سوالات من پاسخ دادی

✅مرسی از اینکه به صحبت‌های حقیر توجه کردی و با بنده به عنوان نماینده بچه‌های پرستاری مصاحبه کردی

با آرزوی فردایی بهتر برای مردم این سرزمین

قبلی «
بعدی »

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق برای اتحادیه آزاد کارگران ایران محفوظ است.استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

زبانهای دیگر-Other languages