معیشت کولبران را نابود کرده‌ایم/ برای مرزنشینان به این زودی‌ها شغل دیگری تامین نمی‌شود

معیشت کولبران را نابود کرده‌ایم/ برای مرزنشینان به این زودی‌ها شغل دیگری تامین نمی‌شود….

  • 1398-03-26

معیشت کولبران را نابود کرده‌ایم/ برای مرزنشینان به این زودی‌ها شغل دیگری تامین نمی‌شود

کولبر

🔴معیشت کولبران را نابود کرده‌ایم/ برای مرزنشینان به این زودی‌ها شغل دیگری تامین نمی‌شود

نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه با انسداد مرزها معیشت کولبران را نابود کرده‌ایم، گفت: شهرهای مرزی را بیکاری، ضعف اقتصادی و مشکلات معیشتی فرا گرفته است.

رسول خضری (نماینده  پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی) در پاسخ به سوالی درباره وضعیت کولبران بعد از انسداد مرزها، گفت: به صراحت باید گفت که باعث نابودی معیشت کولبران شده‌ایم. به نظر شما این افراد اگر تامین معاش داشته باشند، برای انجام این کار به کوه و کمر می‌روند؟ آن هم در حالی که بعضی از سرما یخ می‌زنند و بعضی هم از کوه پرت می‌شوند. واقعا این چه برنامه‌ریزی‌ برای مناطق مرزنشین است؟

وی تصریح کرد: بارها و بارها به عنوان نماینده، مشکلات را تذکر دادیم، ولی متاسفانه انگار نه انگار. من نمی‌دانم تعمدی نمی‌شنوند یا میل ندارند گوش بدهند؛ آن هم در شرایطی که وضعیت کنونی خیلی بغرنج است.

نابودی معیشت کولبران

خضری با تاکید بر اینکه باید مرزها را طوری مدیریت کنیم که از لحاظ اقتصادی و اشتغال و معیشت مردم موجه باشد، گفت: اگر این بندگان خدا تا دیروز پول نانی را به این سختی می‌توانستند به چنگ بیاورند، حالا ما این اشتغال را هم از بین برده‌ایم. عملا 6 یا 7 میلیون نفر درگیر این کار هستند؛ چرا که کولبر، بار را بصورت خرده‌فروشی به مغازه‌ها می‌برد و گردشگر هم به همین دلیل به آنجا می‌آید و تمام بازارها صددرصد به اجناسی وابسته‌اند که از معابر کولبری می‌آید و اینها را بصورت خرده‌فروشی عرضه می‌کنند، علاوه بر اینکه امورات زندگی کولبران از این طریق می‌گذرد.

متاسفانه انسداد مرزها برای کولبران زمانی اعلام شد که هیچ ساختار درست و اساسی به عنوان جایگزین تامین نشده بود.

او با اشاره به اینکه این کار یک رونقی هر چند کم با اجناس ارزان‌ به مرزها می‌داد، که اکنون همین هم حذف شده است، گفت: شهرهای مرزی را بیکاری، ضعف مدیریتی و مشکلات معیشتی فرا گرفته است. اشتغال پایدار که ایجاد نکردیم؛ هیچ، اشتغالی را هم که قبلا مبادلات کولبری ایجاد کرده بود، تعطیل کردیم.
@ettehad

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق برای اتحادیه آزاد کارگران ایران محفوظ است.استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

زبانهای دیگر-Other languages