واکنش نماینده وزارت کار به مرگ ششمین کارگر در معدن آلبلاغ: بازرسیِ معادنِ غیرمجاز وظیفه ما نیست

واکنش نماینده وزارت کار به مرگ ششمین کارگر در معدن آلبلاغ: بازرسیِ معادنِ غیرمجاز وظیفه ما نیست….

  • 1398-09-30

واکنش نماینده وزارت کار به مرگ ششمین کارگر در معدن آلبلاغ:
بازرسیِ معادنِ غیرمجاز وظیفه ما نیست

علی مظفری (مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی) می‌گوید: اگر در معدنی رابطه کارگری و کارفرمایی‌ احراز نشده باشد، بازرسان کار به آن ورود نمی‌کنند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، ششمین کارگر معدن آلبلاغ اسفراین در یک حادثه کار فوت کرد و هنوز این معدن غیرمجاز کشته‌های بیشتری می‌گیرد. از اردیبهشت ماه مقامات استان خراسان شمالی از فرماندار تا مقامات دادگستری و وزارت صنعت، معدن و تجارت این معدن را غیرمجاز اعلام کرده و قول پیگیری دادند، اما نه معدن تعطیل شد و نه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مسئولیت برقراری ایمنی کار در این معدن را به عهده گرفت. علی مظفری معتقد است که طبق قانون کار، باید رابطه کارگری و کارفرمایی در این معدن احراز شود تا بازرسان کار به این مسئله ورود کنند.

علی مظفری (مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی) درباره کشته شدن ششمین کارگر در حادثه کار معدن آلبلاغ به ایلنا می‌گوید: اگر کارگر فوت کرده باشد، حق قابل تضییع نیست. ورثه می‌تواند شکایت کند و در صورتی که این موضوع در مراجع حل اختلاف تایید شود و رابطه کارگری و کارفرمایی احراز شود، می‌توانند مطالباتشان را از کارفرما اعاده کنند. در عین حال معدن در فضای معمولی نبوده است. شناسایی از محیط کارگاه باید صورت بگیرد؛ درحالیکه معدن آلبلاغ اسفراین در فضای کوهستان به صورت غیرقانونی فعال بوده است. بنابراین بازرس کار از کجا باید بداند که چنین اتفاقی افتاده است؟! بازرسی کار معادن غیرمجاز وظیفه ما نیست.
@ettehad

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق برای اتحادیه آزاد کارگران ایران محفوظ است.استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

زبانهای دیگر-Other languages