وزارت کار هیچ دستورالعمل حفاظتی برای مقابله با کرونا ابلاغ نکرده/ دچار پدیده‌ی مانوس «عدم تصمیم‌گیری» در شرایط بحران شده‌ایم

وزارت کار هیچ دستورالعمل حفاظتی برای مقابله با کرونا ابلاغ نکرده/ دچار پدیده‌ی مانوس «عدم تصمیم‌گیری» در شرایط بحران شده‌ایم…..

  • 1398-12-13

وزارت کار هیچ دستورالعمل حفاظتی برای مقابله با کرونا ابلاغ نکرده/ دچار پدیده‌ی مانوس «عدم تصمیم‌گیری» در شرایط بحران شده‌ایم

وزارت کار هیچ دستورالعمل حفاظتی برای مقابله با کرونا ابلاغ نکرده/ دچار پدیده‌ی مانوس «عدم تصمیم‌گیری» در شرایط بحران شده‌ایم

اگر نمی‌توانیم بهداشت کارگاه‌های صنعتی و سلامت کارکنان آنها را تضمین کنیم، ابتدا باید فعالیت‌های صنعتی را متوقف کنیم و بعد با رعایت کامل استانداردهای بهداشتی و مراقبتی کارگاه را بازگشایی کنیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، یک فعال حوزه‌ی ایمنی و بهداشت کارگاه‌‌‌های نساجی، با اشاره به نگرانی‌ها از شیوع ویروس کرونا در واحدهای تولیدی، گفت: در سال‌های گذشته، مدام به مسئولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و کارفرمایان متذکر شدیم که بر مبنای استانداردها و الزمات بهداشت صنعتی، کتابچه‌هایی را مخصوص هر صنعت تهیه و میان کارگران توزیع کنند.

«حسین ترحمی» افزود: در حالی حتی یک کتابچه برای مقابله با بهداشت فردی و کارگاهی در مقابله با ویروس‌ها و بیماری‌های شغلی تهیه نشده است که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی حتی یک «دستور‌العمل» الزامی برای نحوه‌ی مواجه‌ی کارگاه‌ها با بیماری کرونا تبیین و ابلاغ نکرده است.

وی افزود: احتمالا دولت انتظار دارد که صنایع و کسب و کارها به صورت خودجوش، اقدامی را انجام دهند و از دولت انتظار ابلاغ یک دستورالعمل ساده را هم نداشته باشند. متاسفانه در این چند روز حتی نشنیده‌ایم که بازرسان وزارت بهداشت و بازرسان طب کار به کارگاه‌ها بروند و حتی به صورت شفاهی یک دستور ساده را ابلاغ کند.

این فعال حوزه‌ی ایمنی و بهداشت کارگاه‌‌‌های نساجی با بیان اینکه بهداشت صنعتی رکن اصلی صنعت است، گفت: در خبرها شنیدیم که مدیران کارخانه هیونداییِ کره جنوبی، بلافاصله پس از مثبت شدن تست کرونای یک نفر از کارکنان این شرکت، کلیه فعالیت‌های کارخانه را متوقف کردند؛ بدون اینکه بر سر این بحث کنند که صنعت خودروسازی با چه مشکلاتی مواجه می‌شود.

وی افزود: بنابراین اگر نمی‌توانیم بهداشت کارگاه‌های صنعتی و سلامت کارکنان آنها را تضمین کنیم، ابتدا باید فعالیت‌های صنعتی را متوقف کنیم و بعد با رعایت کامل استانداردهای بهداشتی و مراقبتی کارگاه را بازگشایی کنیم؛ البته که دستگاه‌های دولتی ایران، تجربه‌ی برخورد با بیماری‌‌های ویروسی را نداشته‌اند؛ اما آنها به عنوان متولیان امر نباید دچار انفعال و پدیده‌ی مانوس «عدم تصمیم‌گیری»، آنهم در شرایط بحرانی شوند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق برای اتحادیه آزاد کارگران ایران محفوظ است.استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

زبانهای دیگر-Other languages