وضعيت نابسامان كارگران كارخانه قند شيروان (استان خراسان شمالى)

وضعیت نابسامان کارگران کارخانه قند شیروان (استان خراسان شمالى)….

  • 1398-12-04

وضعیت نابسامان کارگران کارخانه قند شیروان (استان خراسان شمالى)

کارخانه قند شیروان در فاصله 40 کیلومترى بجنورد در جاده بجنورد شیروان و در فاصله 25  کیلومترى شیروان قرار دارد. این کارخانه داراى 90 کارگر دائم که متشکل از بخش هاى آزمایشگاه ، ادارى ، نگهبانى و انبار است و نزدیک به 500 تن نیروى انسانى فصلى مى باشد.

کارگران فصلى با دو نوع قرارداد مستقیم و پیمانکارى مشغول به کار میباشند. قرارداد هاى مستقیم مختص مسئولین بخش و سرکارگر ها مى باشد که دست مزد آنها یک میلیون بیشتر از کارگران قرارداد پیمانکارى است اما تعداد افراد داراى قرارداد مستقیم فصلى با کارخانه چیزى نزدیک به 100نفر است که این با توجه به 400  نفرى که قرارداد با پیمانکار نیروى انسانى دارند عدد ناچیزى است.

قرارداد هاى فصلى که بلاى جان کارگران است در این کارخانه به صورت 4 ماهِه و از ابتداى آبان تا انتهاى بهمن ماه مى باشد. کارگران فصلى به خصوص کارگرانى که قراردادى – پیمانکارى هستند داراى مشکلاتى از قبیل رفت آمد و عدم پرداخت حق بیمه حداقل براى یک ماه در طول قرارداد و عدم پرداخت سنوات و عیدى مى باشند. و یکى از مشکلات اساسى نبود ایمنى کافى در محیط کار مى باشد. در همین دوره 4 ماهه استخدامى هاى امسال یک مورد سوختگى درجه یک  در ناحیه بین آرنج تا مچ دست راست یک کارگر را ما شاهد بودیم که بدلیل تهدید به اخراج و عدم عقد قرارداد در سال بعد از پرداخت دیه و خسارت سر باز زدند. و یا در مورد دیگر یک کارگر با سابقه و با حدود 50 سال سن که بر روى دستگاه شستشو با جتینگ کار میکرد در ابتداى دى ماه در ساعت 4 بامداد در اثر یخزدگى جان خود را ار دست داد.

اینها فقط پاره اى از ستم موجود به کارگران کارخانه قند شیروان است.

قبلی «
بعدی »

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق برای اتحادیه آزاد کارگران ایران محفوظ است.استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

زبانهای دیگر-Other languages