وضعیت کارگران ساختمانی کامیاران در روزهای تعطیل ((به علت ویروس کرونا))

وضعیت کارگران ساختمانی کامیاران در روزهای تعطیل ((به علت ویروس کرونا))….

  • 1399-01-04

وضعیت کارگران ساختمانی کامیاران در روزهای تعطیل ((به علت ویروس کرونا))

وضعیت کارگران ساختمانی کامیاران در روزهای تعطیل ((به علت ویروس کرونا))

با وجود اینکه در تمام رسانه ها و خروجی تمام جلسات ادارات می گویند برای در امان ماندن از ویروس کرونا در خانه هایتان بمانید.
در سطح شهر تعدادی از کارگران و استاد کاران ساختمانی در ساختمانها مشغول به کار هستند بدون اینکه نکات بهداشتی در مورد ویروس کرونا رعایت شود.
چرا دستگاهای نظارتی اقدامی نمی کنند ،چرا بازرسان اداره کار و ناظران نظام مهندسی جلو فعالیتهای  ساختمان سازی در شهر را نمی گیرند.
در تاریخ ۱۳۹۹/۱/۳ به میدان کارگری چهار راه اصلی شهر رفتم با وجود اینکه همه انسانها در خانه هایشان قرنطینه هستند ،اما کارگران در میدان کارگری حاضر بودند بدون اینکه ماسک ویا دستکشی که ابتدایی ترین وسیله جلو گیری از ویروس کرونا می باشد داشته باشند .از آنها پرسیدم چرا اینجا هستی مگر ویروس کرونا باعث تعطیلی تمام شهر نشده است وخطر است که اینگونه تجمع کرده اید: آنها در جواب گفتند که مستاجر هستیم، بدهکار هستیم،قسط بانکی داریم،از همه درد ناک تر این بود که گفتند محتاج نان هستیم سفر هایمان خالی است،در خانه زن و بچه هایمان منتظر هستند که حداقل نان خالی را سر سفر هایمان ببریم.
نزدیک به دو ساعت با آنها بودم بدون اینکه حتی یک نفر هم سراغی از آنها را برای کار بگیرد از آنها خداحافظی کردم اما آنها همچنان منتظر .
چرا اقدامی برای این کارگران نمی شود، مگر کارگران و استاد کاران ساختمانی بیمه پردازان تامین اجتماعی نیستند مگر کارفرمایان ساختمانی حق بیمه کارگران ساختمانی را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نمی کنند چرا در چنین شرایط بحرانی سازمان تامین اجتماعی مبلغی را به کارگران ساختمانی پرداخت نمی کند تا در خانه هایشان قرنطینه شوند.
در تمام این سالها چه در دوره گشایش و رونق و چه در دوره بحران و تحریم اقتصادی طبقه کارگر فقیرتر ،گرسنه تر وبی حقوق تر شده است.
بیکاری افزایش یافته ،تورم و گرانی مدام سیر صعودی داشته وطبقه کارگر بیکار  خانواده ها و حتی کودکانشان زیر بار این بحران و شرایط فلاکتبار تحمیلی ،کمرشان شکسته و زندگیشان تباه شده است.
ما کارگران در ایجاد تورم و گرانی فساد اقتصادی نقشی نداریم اما این بار ویرانی را به دوش می کشیم ،سفرهای فرزندانمان خالی و گرسنگی مهمان دایمیشان است سهم ما فقر و بیکاری وزندگی فلاکتبار و سهم استثمار گران آسایش و سعادت است.
با سپاس
عبداله یوزی ریئس انجمن صنفی کارگران و استاد کاران ساختمانی شهرستان کامیاران

قبلی «
بعدی »

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق برای اتحادیه آزاد کارگران ایران محفوظ است.استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

زبانهای دیگر-Other languages