محسن عمرانی معلم

پیام کیفرخواست (اتهام) پرونده معلمان خراسان شمالی چیست؟؟؟

  • 1399-03-03

محسن عمرانی معلم

پیام کیفرخواست (اتهام) پرونده معلمان خراسان شمالی چیست؟؟؟

محسن عمرانی

در طول بیست سال فعالیت تشکل های مستقل صنفی معلمان (کانون های صنفی ) بارها شاهد تشکیل پروندهای امنیتی بر علیه فعالین صنفی و تحمیل سالها زندان و تبعید و شلاق بر صادق ترین معلمان این آب و خاک بوده ایم.
سنگین ترین حکم صادر شده بر علیه فعالین صنفی ، #اسماعیل_عبدی دبیر کل پیشین کانون صنفی تهران را بعد از شش سال حبس، مجددا محکوم به ده سال حبس جدید نمود.
بر هیچکس پوشیده نیست، صداقت، شفافیت و قانونی بودن تشکل های صنفی باعث گردید با توجه به تحمیل نزدیک به نیم قرن حبس بر فعالین صنفی، روز به روز اقبال جامعه معلمان و مرجعیت کانونهای صنفی نزد بدنه معلمان و جوامع بین المللی بیشتر شود.
دستگیری گروهی اعضای هیات مدیره کانون صنفی معلمان خراسان شمالی و صدور حکم اولیه 41 سال حبس و شلاق و تایید بالغ بر #25سال از این حکم در دادگاه تجدید نظر، نمونه ای جدید از حمله ی نیروهای امنیتی حاکمیت به مطالبه گری قانونی معلمان می باشد.
اما آنچه در پرونده ی معلمان خراسان شمالی بیش از حکم صادره خود را نشان می دهد و حکایت از نگرش نیروهای امنیتی به فعالیت صنفی و اصل 26 قانون اساسی کشور است، #کیفر_خواست صادره در این پرونده می باشد.
تا امروز در پرونده های گشوده شده بر علیه معلمان شاهد انواع اتهامات بوده ایم. از قبیل اقدام علیه امنیت ملی، فعالیت تبلیغی علیه نظام، تشویش اذهان، از طریق تشویق و شرکت در تجمع غیر قانونی ( تکلیف برگزاری تجمع ها در اصل 27 قانون اساسی به روشنی شرح داده شده است )
اما اگر به کیفر خواست و اتهام وارده در پرونده معلمان خراسان شمالی دقت کنیم با همه ی موارد پیشین تفاوت دارد.
کیفر خواست صادره و اتهام منتسب شده به هیات مدیره کانون صنفی خراسان شمالی #تشکیل_گروه_غیر_قانونی به قصد …عنوان شده است.
لازم به ذکر است طبق اسناد منتشر شده توسط کانون صنفی خراسان شمالی که مورد تایید #شورای_هماهنگی_تشکلهای_صنفی_فرهنگیان_ایران نیز قرار گرفته و در پرونده قضایی موجود است، کانون خراسان شمالی یکی از معدود کانونهایی است که علاوه بر فعالیت قانونی طبق اصل 26 قانون اساسی، بر اساس مجوز صادر شده توسط کمسیون ماده 10 احزاب روند ثبت آن نیز تکمیل گردیده و دارای مجوز رسمی می باشد.
بر هیچکس پوشیده نیست عدم توجه حاکمیت به معیشت کارگران و معلمان و فساد سیستماتیک در نهادهای قدرت، رشد روزانه تورم، طبقه فرودست را بسمت مطالبه گری بیشتر پیش می برد و حاکمیت جهت ممانعت از این مطالبه گری اقدام به فشار حداکثری بر تشکل های مستقل نموده است.
صدور حکم ظالمانه بر علیه معلمان خراسان شمالی با چنین #کیفرخواستی در حقیقت پایگاه اصلی معلمان یعنی کانون های صنفی را هدف قرار داده است و با این حکم پیامی به معلمان سراسر ایران مخابره می کند که کانونهای صنفی ولو دارای مجوز ثبت رسمی، از نظر ما (حاکمیت) غیر قانونی می باشد.
اما در سوی دیگر میدان حمایت قاطع معلمان با تشکیل کمپین های چند ده هزار نفری و جمع آوری نزدیک به ده هزار امضای رسمی، محکوم کردن حکم صادره توسط کانونهای صنفی سراسر ایران، سندیکاهای کارگری و فعالین مدنی و سیاسی بنام نشان داد جامعه چنین رویکردی را بر نمی تابد. و معلمان اجازه تسخیر تنها سنگر خود یعنی کانون های صنفی را نخواهند داد.
لیک در این شرایط سخت بر کانونها صنفی واجب است ارتباط خود را با بدنه معلمان تنگاتنگ کرده و با ارائه برنامه ها و راهکارهای قانونی خود، این توطئه جدید بر علیه کانون های صنفی را خنثی نمایند و به مطالبه گری خود ادامه دهند.
قدرت هر تشکل مستقل با حمایت بدنه از آن تشکل رابطه ی مستقیم دارد.

محسن عمرانی
عضو کانون صنفی معلمان استان بوشهر
1399/03/02

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق برای اتحادیه آزاد کارگران ایران محفوظ است.استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

زبانهای دیگر-Other languages