کودک کار

چطور گزارش بدهیم

  • 1399-04-08

کودک کار

‍ چطور گزارش بدهیم

بر اساس قوانین ایران کار کودک زیر سن 15‌سال و زیر سن 18‌سال در شرایطی هم جرم است هم تخلف. به همین دلیل نسبت به جرم، دادستان و نسبت به تخلف، اداره کار مرجع صالح رسیدگی است. اگر متوجه کار کردن کودک در یک کارگاه شوید اولین کار این است که اگر ممکن است عکس یا فیلمی از آن تهیه کنید. می‌توانید از همسایه‌ها و دیگر افراد مطلع مبنی بر اینکه در کارگاه خاصی کودکی به کار گرفته شده استشهادیه بگیرید.

بهتر است کارفرما را متوجه مساله نکنید. سپس با تنظیم یک لایحه مختصر و پیوست کردن مدارک به اداره کار رفته و تقاضای پیگیری کنید. این کار را با مراجعه به دفتر دادستانی نیز انجام دهید. در لایحه‌ای که به دفتر دادستانی می‌دهید، ذکر کنید مطابق قانون حمایت از کودکان و نوجوانان مصوب 1381 کارفرما باعث نادیده گرفته شدن سلامت جسمی و روحی کودک شده است و با عنایت به اینکه این یک جرم عمومی است تقاضای تعقیب کیفری مرتکبین را بکنید.

این لایحه در اداره کار به احتمال قوی مورد توجه قرار می‌گیرد اما در مورد اعلام جرم به دادستانی ممکن است توجه چندانی نباشد؛ ولی نباید با توجیه اینکه نتیجه‌ای ندارد اقدام نکنید. چون مطالبه‌گری به خودی خود و در بلند‌مدت می‌تواند تاثیرات مثبتی داشته باشد.

اگر مقامات قضایی مشاهده کنند شهروندان نسبت به یک موضوع حساس هستند و مرتب تقاضای پیگیری می‌کنند قطعا نمی‌توانند خیلی راحت از کنار آن موضوع بگذرند. به طور کلی قوانین هر چقدر هم ناقص باشند باید از ظرفیته‌ای آن تا حداکثر امکان استفاده کرد. مسئولان باید بدانند با مردمی مواجه هستند که آگاه به قوانین و امورات اجتماعی بوده و در صورت عدم توجه به تقاضای آنها ممکن است مشروعیت خود را از دست بدهند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق برای اتحادیه آزاد کارگران ایران محفوظ است.استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

زبانهای دیگر-Other languages