کارگران و اول ماه مه

کارگران در آستانه روزجهانی کارگرسخن می گویند

  • 1399-02-11

کارگران و اول ماه مه

کارگران در آستانه روزجهانی کارگرسخن می گویند

کارگر یکی از واحدهای تولیدی قائمشهربا گلایه از قراردادهای موقت و بی‌توجهی به قانون کار در هنگام عقد قرارداد می‌گوید: قراردادهای سفید امضاء و ممانعت به عمل آوردن از تجمعات واعتراضات کارگری از جمله مصادیق ناامنی شغلی در جامعه کارگری است.

وی در رابطه با قراردادهای موقت و بی‌توجهی به قانون کار هنگام عقد قراراداد با کارگر، تصریح کرد: تا زمانی که اراده و حاکمیت کارفرما هنگام عقد قرارداد بر کارگر حکم فرما باشد و از مواد مختلف قانون کار در چارچوب منافع خود بهره ببرد و هیچ تنبیهی برای تخلف کارفرما در قانون لحاظ نشود، امنیت شغلی کارگران با تهدیدات بسیاری مواجه است.

این کارگر اضافه کرد: چراکه هر زمان کارفرما تصمیم بگیرد به سادگی می‌تواند کارگر را به بهانه‌ها و دلایل مختلف اخراج یا تنبیه کند بدون آنکه لازم باشد در قبال این تخلف به کسی پاسخ دهد.

وی ادامه داد: من در یک خانه استیجاری زندگی می‌کنم، چطور می‌شود که هر سال اجاره خانه دو برابر شده اما حقوق ما تنها چند درصد افزایش دارد، کارفرماها تا قبل از کرونا سود حاصله را چه می‌کردند که تصمیم سازی حقوق من کارگر هنوز اندر خم یک کوچه است.

این کارگر درخاتمه گفت: چرا این همه تسهیلات که به کارفرما می‌دهند و مزایا برای آن‌ها در نظر می‌گیرند، من کارگر در آن دیده نمی‌شوم.

یک کار گر پمپ بنزین نیز در گفت‌وگو با خبرنگار رسانه ای گفت: من با ماهی500 هزار تومان مشغول کار بودم، بیمه من کامل رد نشد و پس از حادثه سرقت از پمپ بنزین و صدمات جسمی و روحی به من مجبور به تصمیم  ترک از آنجا گرفتم.

وی افزود: اما کارفرما نه تنها بابت جراحات و صدمات وارد شده هیچ حمایتی از من نکرد که حتی امنیت جانی من را هم تامین نکرده بود بلکه در هنگام تسویه حقوق آن ماه مرا پرداخت نکرد و گفت هزینه زخمی شدن بعد سرقت را داده است و بعد از آن سفته‌های ضمانت کاری من را هم پس نداد.

این کارگر مازندرانی ادامه داد: کدام قانون از من حمایت کرد وقتی هم آسیب روحی دیدم، هم زخمی شدم و هم حقوقم را ندادند و از کار به دلیل عدم تامین جانی بیکار شدم.

وی اضافه کرد: مانده‌ام چه کسانی برای حقوق ما تصمیم می‌گیرند، هر که پول دارد قانون به نفع اوست و کارگر همیشه درمانده و شرمنده است.

وی گفت: اکنون که کارگر روزمزد هستم و هیچ بیمه‌ای ندارم و با وجود کرونا معیشتم با مشکل مواجه شده است، لیست بیمه بیکاری‌ها پر شده و با این هجمه کارگر چه رسد به من که حتی بیمه نیستم.

قبلی «
بعدی »

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق برای اتحادیه آزاد کارگران ایران محفوظ است.استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

زبانهای دیگر-Other languages