کرونا چه بر سر کارگران ساختمانی می آورد؟

کرونا چه بر سر کارگران ساختمانی می آورد؟

  • 1399-01-06

‍ کرونا چه بر سر کارگران ساختمانی می آورد؟

کرونا چه بر سر کارگران ساختمانی می آورد؟

✍ یوسف عبدالکریمی، نماینده انجمن صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی سقز

🔸ما کارگران و استادکاران ساختمانی بعنوان کارگر فصلی شناخته شده ایم یعنی در سال ۵ الی ۶ ماه می توانیم کار کنیم و در بقیه ماه های سال یا باید بیکار شویم یا باید به شغل های دیگر مانند دستفروشی، مسافرکشی، کولبری و… روی آوریم.

حدود ۱۲ سال است که شرایط ساخت و ساز در کشور و بخصوص در استان ما بصورتی بوده که هیچ کارگر یا استادکار در ۵ ماه بصورت کامل امکان کار کردن نداشته، اما با این شرایط همچنان که همه آگاه هستید در اواخر سال با شیوع ویروس کرونا مواجه شدیم؛ حالا ما کارگران و استادکاران از اواخر آبان سال ۹۸ بدلیل شرایط فصلی بیکار شده و اکنون  که کار ساختمانی شروع شده بلای #کرونا #مانع این امر شده و با شعار #درخانه_بمانیم، چکار کنیم؟ آیا باید بعد از ۴ ماه بیکاری، دوباره باید در خانه بمانیم تا ویروس کرونا از بین برود؟ یا باید همراه با کرونا سرکار برویم تا بین گرسنگی خود و خانواده یا کرونا، یکی سرنوشت ما را تعیین کنند؟

آیا با توجه گزارش بعضی از شهروندان که اعلام می کنند که در آن ساختمان کارگران مشغول کار هستند، جلو گیری شود؟ یا سرنوشت آن کارگران را دست خودشان گذاشت؟ شاید بگوییم برای خودشان خطرناک است ولی این خطر تمام افراد اطراف را تهدید می کند، نانوایها، قصابها، مرغ فروش ها، سوپر مارکتها و …. می توانند چند ماه دیگر به این قشر از جامعه قرض بدهند آیا وضعیت اقتصادی آنها بهتراز کارگران است؟

آیا دولت راهکاری را برای این قشر اندیشیده یا با اعلام بسته حمایتی که کرده می خواهد این چالش و خلا را جبران کند؟

🔺 اما جالب است که دولت اعلام کرد بسته حمایتی به ۳ میلیون نفر تعلق می گیرد.
جمعیت  کارگران ساختمانی تقریبا یک میلیون و ۲۰۰ هزار خانوار بیمه شده تامین اجتماعی در کشور هستند حال اگر هرکدام از این خانوارها ۳ نفر باشند تقریبا ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر می شوند آیا بسته حمایتی شامل کارگران ساختمانی می شود یا خیر؟ …حال که تقریبا چند هفته از اعلام توزیع بسته حمایتی می گذرد ولی هنوز ندیدیم آیا توزیع می شود یا نه.

آیا سازمان تامین اجتماعی برای کارگران ساختمانی و بقیه کارگران عضو بیمه شده خود چاره ای اندیشیده ؟ آیا نمایندگان مجلس مصوبه ای برای کارگران داشته اند یا خود آنان نیز براساس شعار «در خانه بمانیم»، در خانه مانده اند…

🔹کارگر ستون فقرات اقتصاد تولیدی در کشور است آیا کسی به این مهم توجه نموده؟

حال با این شرایط اگر بعضی از کارگران جان خود را مهمتر دانسته و می خواهند به کمپین در خانه میمانیم بپیوندند، از طرف کارفرمایان یا صاحبکاران تهدید به اخراج یا جایگزین می شوند، چه باید کرد؟ کار کنند یا از کار اخراج شوند؟ پاراکدوسی که جواب ندارد.

آیا وقت آن نیست آقای روحانی بخود بیاید و همراه با دولت خود اقدام جدی برای کارگران بکند و در این یکسال باقی مانده عمر دولت، دین خود را نسبت به محروم ترین قشر جامعه ادا نماید؟
بنده بعنوان نماینده انجمن صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی سقز و عضو کوچک جامعه کارگری از دولت درخواست دارم که مواظب ستون فقرات اقتصاد کشور باشد، اگر این قشر تضعیف یا خدای نکرده فلج شود، تبعات سنگینی برای کشور خواهد داشت.

قبلی «
بعدی »

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق برای اتحادیه آزاد کارگران ایران محفوظ است.استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

زبانهای دیگر-Other languages