*گزارشی از تحصن چهار روزه دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تبریز…..

  • 1398-09-17

*گزارشی از تحصن چهار روزه دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تبریز

جمعی از دانشجویان علوم پزشکی دانشگاه تبریز در اعتراض به عدم کارکرد و بی کفایتی معاون دانشجویی دانشگاه از روز یکشنبه مورخ دهم آذر ۹۸ به مدت چهار روز، دو روز در دفتر معاونت دانشجویی و فرهنگی و دو روز دوم در مسجد این دانشگاه دست به تجمع زدند.

موارد مورد اعتراض دانشجویان این دانشگاه نیز به شرح زیر بوده است:

۱-عدم رعایت قانون و توجه به آیین نامه ها به نحوی که ایشان شورای فرهنگی دانشگاه را که نماینده دانشجویان نیز در آن عضویت دارد نادیده گرفته و اقدام به تصویب غیرقانونی برنامه ها میکنند.

۲-تخلفات غیرقانونی و خلاف صلاح ملی از جمله جعل عناوین مدیریتی به نحوی که این فرد خود را دبیر شورای نظارت مینامد و در جلسات با این عنوان حضور پیدا میکند در حالی که این عنوان در آیین نامه اجرایی تعریف نشده و تنها سمت مشابه مسئول دبیرخانه شورای فرهنگی است که این دو عنوان اساسا ماهیت متفاوتی دارند.

۳-اقدام به سرک کشی در زندگی خصوصی دانشجویان و نگاه امنیتی به نحوی که با وجود هشدار های شورای صنفی و نمایندگان دانشجویان به عدم نصب دوربین در محل خوابگاه که حریم شخصی دانشجویان است، ایشان اقدام به نصب دوربین های مختلف در خوابگاه های دختران و پسران نموده اند. این در حالی است که ایشان قبلا نیز کاندید حراست دانشگاه بودند.

۴-رفتار ضد دانشجویی و دیدگاه مجرم انگارانه به دانشجو که هیچ تردیدی در فرستادن دانشجویان به کمیته انضباطی نمیشود به نحوی که در بدو انتصاب ایشان به این مسئولیت اقدام به معرفی دانشجویان خوابگاه پسران که به هم اتاقی های اجباری وضعیت خوابگاه اعتراض داشتند، نمودند. همچنین ایشان علاقه زیادی به برگزاری کلاس های آموزشی #شیوه_نامه_انضباطی_ضد_دانشجویی و اجرای این شیوه نامه دارند.

۵-بی کفایتی در مدیریت فرهنگی دانشجویی به نحوی که در دوران مدیریت ایشان، آیین نامه ها رعایت نشده و دانشجویان معترض به خصوص نماینده نشریات دانشگاه مورد که موردضرب و شتم کارکنان فرهنگی دانشگاه قرار گرفته نتوانسته اند حقوق خود را محقق کنند. الفاظ رکیکی و تحقیر آمیزی از سوی کارکنان این معاونت استفاده میشود و برنامه مبتذل ضد دانشگاه در راس امور قرار میگیرد و با دانشجویان فعال رفتار منزوی کننده میشود.

۶-بی کفایتی در مدیریت امور رفاهی به نحوی که علاوه بر مسائل خوابگاه پسران ، دانشجویان دختر خوابگاه تمدن نیز به اجبار به محلی نامناسب که فاقد استاندارد های یک مکان عمومی، در نقطه‌ای بسیار نامناسب از شهر انتقال داده میشوند و دانشجویان که مقاومت میکنند با اختلال در گرمایش و سیستم آب رسانی خوابگاه، تخلیه وسایل شخصی به سالن ها و تخریب روشویی ها و ملزومات بهداشتی روبرو شده اند. گفتنی است این رفتار ها باعث آسیب های روانی شدیدی به دانشجویان دختر آن خوابگاه گشته است. دانشجویان دختری که مود خشونت کلامی قرار گرفته و به مسئول گزارش میدهند با جمله سخیف《دخترم کمی اجتماعی تر باش》 مواجه میشوند.

۷-بی کفایتی در ارتباط با دانشجویان و اعتقاد به حذف دانشجویان با خانواده های با وضعیت مالی ضعیف از رشته های برتر دانشگاه و اقرار کلامی به این موضوع در مواجهه با اعتراض دانشجویان به بالا رفتن هزینه های دانشجویی با تصمیمات نادرست ایشان.

۸-مشخص نبودن حوزه مدیریتی این فرد و به اصطلاح مردی برای همه فصول بودن ایشان که با اصول علمی مدیریت آکادمیک در تضاد است. این مدیریت همه توانی در حراست و معاونت درمان و دانشجویی و مدیریت های مختلف نامربوط با رویکرد مدیریت سرکوب و توبیخ است که کارمندان نیز از آن شکایت دارند.

در پایان این تحصن چهار روزه نیز شورای صنفی و انجمن اسلامی این دانشگاه بیانیه ای منتشر کردند که متن آن به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

بسیار خوشحالیم که در شرایط امروزین دانشگاه که فضاسازی‌ها به سمت پایمال کردن عاملیت اراده‌ی دانشجو برای تعیین شیوه زیست خود پیش‌ می رود، در اوج بی بضاعتی جریانات دانشجویی مستقل که تحت فشارهای متفاوت قرار دارند، در جایگاه دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تبریز حیات خود را در تمکین بی چون و چرا از استیلا تعریف نکرده ایم.

حرکت ما در این چهار روز، اعتراض به پایمال شدن کرامت دانشجو و جایگاه او بود.

دانشجویانی که به علت بی کفایتی مدیران حوزه‌ی دانشجویی؛ علی‌رغم پیگیری‌های متعدد قبلی، دچار رنج فراوان شده اند.

پس از جلسات متعدد نمایندگان دانشجویان متحصن و حضور چندباره‌ی اعضای هیئت نظارت بر تشکل‌ها در بین دانشجویان و جلسه‌‌ی صبح و شب مورخه‌ ۹۸/۹/۱۲ با حضور ریاست دانشگاه در بین متحصنین، دو نکته‌ی قابل ذکر وجود دارد:

۱.ریاست دانشگاه مشخصا مسئولیت حل مشکلات پیش‌آمده در خوابگاه دخترانه‌ی تمدن را بر عهده گرفتند و خود را مسئول مستقیم آن دانستند.

۲.ریاست دانشگاه مشخصا مسئولیت آزادی بیان، صیانت از حقوق دانشجویی و فضای ب

از فعالیت را بر عهده گرفتند.

این نکات بدان مفهوم است که وجود یا عدم وجود معاون دانشجویی برای ما در دانشگاه علوم پزشکی بلا موضوع است.

برخی اعتراض صنفی ما را به گونه‌ای تعبیر می‌کنند که نباید به نتیجه‌ی ظاهری بیانجامد. این نکته در سخنان مسئول نهاد رهبری و برخی دیگر از مسئولان دانشگاه نیز به‌صورت ضمنی مورد اشاره قرار گرفت.

بسیار خوشحالیم که امروز در برابرمان حقارت کسانی قرار‌‌‌‌‌ گرفته است که پیروزی ما را در تغییر یک نیرو در ساختار قدرت تفسیر می کنند و عمق تلاش ما برای احیای کرامت انسان و دانشجو را در ذهن بیمارگونه‌‌ی خود به برخورد شخصی یا تلاش برای تاثیر در معادلات قدرت، تقلیل می دهند.

<<الحمد لله الذی جعل اعدائنا من الحمقاء>>

به عنوان کسانی که به تداوم راه و اصلاح وضعیت زیست دانشجو در دانشگاه اهمیت می دهند با در نظر گرفتن قبول مسئولیت تام از جانب ریاست دانشگاه و تلاش‌ها و تعهد پیگیری نماینده‌ی وزیر و اعضای هیات نظارت بر تشکل‌ها، با بیان چند نکته اتمام تحصن را اعلام می کنیم.

نکته‌ی اول ( انتقاد از خود ) : تحصن و اعتراض نباید چهره‌ای مردانه داشته باشد و متاسفیم که علی‌رغم میل خود نتوانستیم پاسخگوی درخواست دانشجویان دختر برای استقرار شبانه در محل تحصن باشیم و به‌واقع می توان گفت این یک اشتباه در تحصن صورت گرفته بود که باید در حرکت‌های بعدی، با در نظر گرفتن تدابیری، اصلاح شود و در واقع بزرگترین اشتباه صورت گرفته در تحصن همین مسئله می باشد.

نکته‌ی دوم: ریاست دانشگاه با قبول مسئولیت، با سیلی از مطالبات مواجه خواهد بود که قاعدتا پیگیری آنها نیازمند زمان می باشد و ما نیز به دنبال حل یک شبه مسائل نخواهیم بود؛ لذا تمامی سعی‌مان این است که مسائل حاد، در مرحله‌ی اول، حداکثر تا دو هفته‌ی آینده حل شوند که موارد آن به شرح زیر می‌باشد:

۱.پیگیری مشکلات خوابگاه دخترانه‌ی تمدن در اسرع وقت وحضور ریاست دانشگاه در محل خوابگاه و دلجویی از دانشجویان.

۲.حل مساله‌ی دوربین های نصب شده در خوابگاه ها، به گونه ای که تعیین محل دوربین‌ها با هماهنگی شورای صنفی صورت بگیرد تا دوربین‌ها مخل حقوق شخصی دانشجویان نباشند و امکان تجسس در زندگی دانشجویان را فراهم نکنند و تضمین کننده‌ی امنیت دانشجو باشند.

۳.حل تمامی مشکلات مربوط به مراحل قانونی ثبت، پیگیری و ارائه‌ی مجوز در جهت به حداقل رساندن اعمال نظرات شخصی مسئولین و حل مسائل و ارائه ی مجوز برنامه های صنفی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی به صورت قانونی.

۴.امکان بازرسی مستقیم از مراحل خرید، تهیه و توزیع غذا برای نمایندگان صنفی دانشجویان.

۵.امکان ۲۴‌ساعته شدن فعالیت‌های مسجد دانشگاه و در اختیار قرار گرفتن آن برای تمامی گروه‌های دانشجویی؛ در جهت تغییر ماهیت نمازخانه‌ای آن به هویت مورد نظر یک مسجد.

۶.تشکیل جلسات منظم پایش وضعیت صنفی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی با حضور همه‌ی گروه‌های دانشجویی.

نکته‌ی سوم: بزرگترین دستاورد ما از این تحصن کنار هم قرار گرفتن دانشجویانیست که اراده ی خود را در جهت تحمل هر گونه شرایط سخت تجمیع کرده بودند و علی‌رغم همه‌ی فشار‌ها، در جهت عقلانیتی جمعی، به تصمیماتی‌ مناسب دست زدند.

ضمن تشکر از همه‌ی دوستانی که ما را در این راه همراهی کردند و خانواده‌هایمان که پشتیبانمان بودند،‌ امید بهروزی و تحقق فضای بهتری برای دانشجویان داریم.

امیدواریم که تمام تلاش‌های ما، ریاست دانشگاه و برخی مسئولین برای حل مشکلات دانشجویی، در دانشگاه، به حرکتی برای حفظ استقلال دانشگاه تبدیل شود

قبلی «
بعدی »

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق برای اتحادیه آزاد کارگران ایران محفوظ است.استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

زبانهای دیگر-Other languages