‍ تهدید جان کارگران معدن طلای زرشوران بدلیل شرایط کاری نامناسب و عوامل بیماری زا

‍ تهدید جان کارگران معدن طلای زرشوران بدلیل شرایط کاری نامناسب و عوامل بیماری زا….

  • 1398-12-12

‍ تهدید جان کارگران معدن طلای زرشوران بدلیل شرایط کاری نامناسب و عوامل بیماری زا

‍ تهدید جان کارگران معدن طلای زرشوران بدلیل شرایط کاری نامناسب و عوامل بیماری زا

بنا به گزارش رسانه ای شده بتاریخ 10اسفند، قرار گرفتن معدن طلای زرشوران در یکی از نقاط دور افتاده کشور باعث شده تا صدای گله و شکایات مردم این منطقه به گوش رسانه‌ها و مسئولان نرسد؛ گله و شکایت‌هایی از جنس رعایت نکردن بهداشت کارگری، اختلالات زیست محیطی و مواردی از این قبیل.

اسناد و مدارک به دست آمده حاکی از وضعیت بسیار نابسامان بهداشت کارگری در این معدن است؛ بنا بر اعداد و ارقام درج شده در این اسناد تا پایان سال 96، حداقل 21 نفر با مشکل ریوی، 112نفر با مشکل شنوایی و 3 نفر با مشکل خطرناک قلبی مواجه بوده اند؛ قطعا بالا بودن میزان تراز فشار صوت نسبت به میزان استاندارد و بالا بودن میزان سرب، اسید کلریدریک، آمونیاک، آرسنیک و سایر مواد موجود در کارگاه‌ها بر این موضوع بی تاثیر نبوده است. در سال 97 هم ارقام تقریبا مشابهی را شاهد بودیم و وضعیت تغییر چندانی پیدا نکرده بود.

به طور معمول انتظار می‌رود شرایط فعالیت برای کارگران به مرور زمان بهبود پیدا کرده و مشکلات بهداشت کارگری این واحد معدنی با تذکرات داده شده برطرف شود، اما مدارک رسیده خبر از تشدید شرایط و افت سلامت محیط کار در این معدن می‌دهد؛

 در نامه‌های ارائه شده توسط دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی این معدن از جمله کارگاه‌های با درجه خطر یک محسوب می‌شود.

کارگاه‌های دارای مشاغلی با ریسک غیرقابل تحمل، در ارزیابی مخاطرات ناشی از مواجهه با عوامل زیان آور، کارگاه درجه یک به شمار برده می‌شوند. مشاغلی با ریسک غیر قابل تحمل شامل مشاغلی است که در آن‌ها ترکیبات منتشره سرطانزا، ایجاد کننده فیبروز ریوی، ترکیبات موتاژن یا عواملی مثل سیلیس، آزبست، فلزات سرطان زا و ترکیبات آلی فرار منتشره در هوا وجود دارد که نیاز به توجه ویژه دارند.

 انتشار نامه‌ای مبنی بر بی‌توجهی در بازرسی و کنترل کمی ماجرا را دردناک‌تر می‌کند.

از طرفی اسناد به دست آمده حاکی از آن است که این آلودگی‌ها و مشکلات، تا همین چند وقت قبل هم بر طرف نشده و گویی معدن طلای زرشوران قصد رسیدگی به آن را ندارند.
@ettehad

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق برای اتحادیه آزاد کارگران ایران محفوظ است.استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

زبانهای دیگر-Other languages