✍چه بر سرِ ما کارگران ساختمانی می‌آید؟

  • 1398-01-28

‍ ‍ ✍چه بر سرِ ما کارگران ساختمانی می‌آید؟

چند سال پیش حق بیمه‌ی کارگران ساختمانی با رقم ۲۱۵۰۰ تومان آغاز شد، و روزنه‌های امیدی هر چند کوچک را در دل کارگران باز نمود، که شاید بخشی از بی‌افقی آنان را پایان بخشد. طرح بیمه‌ی کارگران ساختمانی با استقبال بی‌نظیر کارگران روبرو شد، و تا اندازه‌‌ی زیادی آنان را نسبت به آینده‌ی تیره‌ و تار خود امیدوار و خشنود ساخت. در آغاز اجرای طرح بیمه‌ی کارگران فصلی کمتر کسی فکر می‌کرد که بذل و بخشش صاحبان سرمایه ایران نسبت به کارگران دارای تاریخ مصرف بوده، و امتیاز مذکور آرام آرام از او باز سِتانده خواهد شد. با گذشت چند سال ‌از آغاز طرح بیمه، امیدهای اولیه‌ی کارگران جای خود را به تردیدها و تشویش‌هایی سنگین و نامعلوم سپرده، و زندگی آنان بر سراشیب سقوط قرار گرفته است؛ چرا که بذل و بخشش صاحبان سرمایه ایران بدون هیچ اِکراهی در ضایع کردن حقوق آنان، بیش از هر زمان دیگری کارد را به استخوان طبقه‌ی کارگر رسانده، و هستی آنان را در معرض نابودی قرار داده است.
در نهایت بی‌شرمی امسال بدون در نظر داشتن شرایط اَسَفبار زندگی طبقه‌ی کارگر حق بیمه را با افزایش ۵۰درصدی به حدود ۱۵۳۰۰۰ تومان افزایش داده، و شرایط به مراتب سخت‌تر و سنگین‌تری را به گُرده‌ی کارگران فصلی تحمیل نموده‌اند، و عملاً امکان ادامه‌ی بیمه را با وجود عدم تمکین مالی از آنان سلب نموده‌اند.
در چنین شرایطی و با وجود وخاومت اوضاع اقتصادی، کارگر نه‌ تنها از پرداخت حق بیمه‌ی ۱۵۳۰۰۰ تومانی عاجز بوده، بلکه از تامین مایحتاج ابتدایی زندگی خود نیز ناتوان می‌باشد، و هر روز ناظر کوچک‌تر شدن سفره‌ی خانواده‌ی خود نیز خواهد بود.
در پایان ضمن محکوم نمودن هر سطحی از تعرض به حقوق کارگران فصلی و ساختمانی، خواستار اجرای دقیق تمامی حقوق حقه‌ی آنان از جمله ایجاد مشاغل شایسته و درخور، و یا بیمه‌ی بی‌کاری برای تمامی کارگران می‌باشم.

به امید دنیایی عاری از هرگونه فقر و نابرابری

کارگر فصلی ساختمانی_
سامان میرکی ، عضو انجمن صنفی کارگران ساختمانی سنندج26/1/98

@ettehad

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق برای اتحادیه آزاد کارگران ایران محفوظ است.استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

زبانهای دیگر-Other languages