۳ اردیبهشت, ۱۴۰۳

بازداشت گسترده کارگران معدن مس سونگون ورزقان توسط نهادهای امنیتی

بازداشت گسترده کارگران معدن مس سونگون ورزقان توسط نهادهای امنیتی

بنابر گزارش‌های رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، در روزهای گذشته ‌و پس از خاتمه اعتصاب کارگران معدن مس سونگون ورزقان، نهادهای امنیتی با همکاری مدیریت مجتمع و شرکت‌های پیمانکاری تعداد زیادی از کارگران این مجتمع را بازداشت کرده‌اند.

به گفته‌ی کارگران تعداد بازداشت‌شدگان به حدود ۲۰ نفر می‌رسد که کاظم شاهی، صالح محمدی، محمد محمودی، اسماعیل عبادی از کارگران معدن و حاج زیاد محمودی برادر ولی‌الله محمودی از کارگران بازداشتی از جمله دستگیرشدگان روزهای گذشته هستند.

بنابر شنیده‌ها بهنام زارعی روزنامه‌نگار ساکن ورزقان که روز ۱۸ تیرماه دستگیر شده است هم در همین رابطه و بخاطر شکایت مدیریت مجتمع سونگون بازداشت شده است.

تعداد ۷ نفر از کارگرانی که در جریان اعتصاب دستگیر شده بودند نیز هنوز در بیخبری و بازداشت به سر میبرند که اسامی آنها ولی‌الله محمودی، ارشد کاظمپور، جعفر عباسپور، مهرداد منفرد، خدایی، فرزاد زالی‌زاده و اسماعیل ایزدخواه می‌باشد.

کارگران شرکت‌های پیمانکاری مجتمع مس سونگون ورزقان روز سه‌شنبه ۱۴ تیرماه در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات‌شان و بازداشت دو نفر از همکاران دست به اعتصاب زدند. در جریان این اعتصاب پنج روزه نهادهای امنیتی و مدیریت مجتمع و شرکت‌ها با همکاری تمامی دستگاه‌های دولتی از جمله استانداری، اداره کار استان و فرمانداری ورزقان به سرکوب و حمله به کارگران پرداختند و تعداد دستگیرشدگان را به ۸ نفر رساندند که یکی از آنها همان زمان آزاد گردید.

مدیران شرکت‌ها روز شنبه‌ی گذشته اقدام به انتقال تعداد زیادی از کارگران سایر معادن به معدن سونگون کردند تا بجای کارگران اعتصابی مشغول به استخراج گردند و از تعطیلی کارخانه جلوگیری شود.

در ادامه این وضعیت، شامگاه شنبه ۱۸ تیرماه معاون سیاسی استاندار، رئیس اداره کار استان، فرماندار ورزقان و مدیران و فرماندهان امنیتی و انتظامی منطقه در محل شرکت حاضر شدند و ضمن تهدید کارگران، وعده‌ی پیگیری خواسته‌های آنها و همچنین آزادی همکارانشان را عنوان نمودند که پس از آن، کارگران به اعتصاب خاتمه داده به سر کار بازگشتند.

اما در چهار روز گذشته نهادهای امنیتی برخلاف وعده‌های اعلام شده دست به بازداشت گسترده‌ی کارگران زده‌اند. همچنین تعدادی از کارگرانی که از معادن دیگر به سونگون منتقل شده‌اند با وجود خاتمه اعتصاب اما هنوز در شرکت مشغول به کار هستند و زمزمه اخراج تعداد زیادی از کارگران مجتمع و جایگزینی این نیروهای جدید با آنها وجود دارد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران- ۲۲ تیرماه ۱۴۰۱

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویدیو شاخص

دسته ها