۱۰ خرداد, ۱۴۰۳

بازداشت و مجروح شدن ده‌ها نفر در سنندج و سقز

بازداشت و مجروح شدن ده‌ها نفر در سنندج و سقز

بنابر گزارش‌های منتشر شده توسط نهادهای حقوق‌بشری، تاکنون دست‌کم ۳۸ نفر در شهرهای سنندج و سقز با شلیک مستقیم نیروهای گارد یگان ویژه و ضربات باتوم مجروح شده و ۱۳ نفر نیز توسط این نیروها بازداشت شده‌اند.

طی اعتراضات روز گذشته سقز دست‌کم ۳۳ نفر با شلیک مستقیم نیروهای یگان ویژه مجروح شده‌اند که ۵ نفر از آنها به دلیل وخامت وضعیت جسمانی به مراکز درمانی تبریز منتقل شده‌اند.

پارسا صحت ٢٣ ساله، نچیروان معروفی ۱۸ ساله و کیان درخشان به همراه دو نفر دیگر که همگی از ناحیه چشم مجروح شده‌اند به دلیل وضعیت وخیم جسمانی به مراکز درمانی تبریز منتقل شده‌اند.

بنابر این گزارش، ۱۴ نفر از مجروحان اعتراضات روز گذشته سقز هم‌اکنون در بیمارستان شفا در این شهر بستری هستند و ماموران امنیتی علیرغم مجروحیت و بستری بودن آنها را تحت فشار قرار داده و از آنها بازجویی کرده‌اند. همچنین، گزارشات حاکی از آن است که نهادهای امنیتی در سقز پرسنل بیمارستان‌ها را نسبت به خبررسانی درباره وضعیت و شمار افراد مجروح شده تهدید کرده‌اند.

از سوی دیگر، در اعتراضات شب گذشته سنندج نیز دست‌کم ۵ شهروند معترض زخمی شده‌اند که سه نفر از آنها با سلاح ساچمه‌ای زخمی شده و ۲ نفر نیز که یکی از آنها یک دختر نوجوان ۱۴ ساله است در اثر ضرب و شتم و ضربات باتوم زخمی و در بیمارستان بستری شده‌اند.

در سقز دست‌کم ۸ شهروند توسط نهادهای امنیتی بازداشت شده‌اند که تاکنون هویت پنج نفر از آنها به نام‌های آرین مجیدزاده ۱۷ ساله،میدیا رحیمی ۱۷ ساله، اهون هوشمند، کامیار حیدری و بهرام دیدار احراز شده است.

همچنین ده‌ها نفر از فعالین مدنی در شهرهای سنندج و سقز طی دو روز گذشته توسط نهادهای امنیتی از طریق تماس تلفنی تهدید به بازداشت شده‌اند و از آنها خواسته‌اند که در اعتراضات مرتبط به قتل مهسا امینی شرکت نکرده و از انتشار پست‌های مرتبط به این موضوع و همچنین برگزاری اعتصاب خودداری کنند.

شایان ذکر است وضعیت شهرهای سقز و سنندج به شدت امنیتی است.

بر اساس شنیده‌ها تعداد بازداشت‌شدگان و مجروحین احتمالاً بیشتر از اطلاعات به دست آمده‌ی تاکنونی است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویدیو شاخص

دسته ها