۴ مرداد, ۱۴۰۳

بیانیه شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران در محکومیت دستگیری روح الله (رادا) مردانی

📚 روح الله مردانی کیست؟ 🔻نام و نام خانوادگی: روح الله مردانی تاریخ تولد: ۱۳۶۲ تحصیلات: دانشجوی رشته ادبیات دانشگاه تهران شغل : معلم و مشاور ناحیه ۴ کرج اتهامات: فعالیت تبلیغی علیه نظام واجتماع وتبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت داخلی محکومیت: شش سال زندان و دو سال محرومیت اجتماعی تاریخ آخرین بازداشت: ۲۸ بهمن ۹۶( قبل از بازداشت ۳۰ بهمن ۱۴۰۰) محل‌های حبس: زندان اوین روح‌الله مردانی  معلم مشاوره ناحیه ۴ کرج و دانشجوی رشته ادبیات دانشگاه تهران در ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۶ به دلیل شرکت در اعتراضات سراسری بازداشت شد. آقای مردانی در جریان اعتراضات سراسری دی‌ماه ۹۶ همراه با جمعی دیگر از دانشجویان دانشگاه تهران دست به تجمع اعتراضی زده بودند. نیروهای امنیتی برای سرکوب دانشجویان قصد ورود به دانشگاه را داشتند که با مقاومت دانشجویان مواجه شدند. او پس از مشاهده برخوردهای امنیتی با دانشجویان به نشانه اعتراض، نامه ای مبنی بر انصراف از تحصیل خود امضا و در تابلوی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران نصب کرد و همین نامه نیز تبدیل به یکی دیگر از اتهاماتش شد. آقای مردانی در گیرودار مراسم ختم مادرش بازداشت شد. اما بدلیل ناتوانی از تامین وثیقه ۲۵۰ میلیون تومانی در بازداشت ماند. وی در ۴ اردیبهشت ۹۷ در اعتراض به بلاتکلیفی خود در زندان اوین دست به #اعتصاب_غذا زد و در تاریخ ۳۱ اردیبهشت (پس از ۲۷ روز) با وعده های مسئولان قضایی مبنی بر رسیدگی به پرونده اش به اعتصاب غذای خود پایان داد. آقای مردانی در دادگاه بدوی توسط قاضی صلواتی به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام و اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت داخلی به تحمل ۶ سال حبس و دو سال محرومیت از حقوق اجتماعی از جمله ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد. در ۱۵ مهر ۹۷ در دادگاه تجدید نظر به ۲ سال حبس محکوم شد. آموزش پرورش حقوق این معلم زندانی را به بهانه غیبت از همان اول بازداشت قطع کرد. وی در اعتراض به این حکم ناعادلانه و قطع حقوق برای بار دیگر در تاریخ۱۳ مرداد به اعتصاب تروخشک دست زد و چون مسئولین نسبت به این موضوع بی‌توجهی کردند، مجبور به دوختن لبهای خود شد. در تاریخ ۲۴ مرداد با بیانیه جمع کثیری از معلمین و فعالین مدنی که نگران سلامتی وی بودند و قول هایی که قوه قضائیه و دادستانی برای رسیدگی به پرونده اش داده بودند به اعتصاب خود پایان داد. آقای مردانی در پی اعتصاب غذا به مشکلات جسمی چون سرگیجه، ضعف عمومی، درد کلیه، اختلالات شدید گوارشی و خونریزی‌های مکرر مبتلا شد اما مقامات امنیتی ـ قضایی از فراهم کردن امکانات درمانی مناسب و رسیدگیهای پزشکی برای او ممانعت بعمل آوردند. روح الله مردانی در تاریخ ۳۰ آبان ماه ۹۸ از زندان اوین آزاد شد. 🔸روح الله مردانی همواره یکی از معترضان صنفی معلمان بوده و در کنش های اعتراضی از : #حق_تحصیل_رایگان_دانش_آموزان #دستمزد_عادلانه_معلمان #آزادی_معلمان_زندانی #آزادی_کارگران_زندانی #رفع_فقر_و_فقر دفاع نموده است . مردانی روز ۳۰ بهمن۱۴۰۰ در جریان اعتراضات سراسری معلمان در شهر #نورآباد لرستان بازداشت و مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفت . روز ۴ اسفند ، در اعتراض به شیوه بازداشت ، هتاکی و هتک حرمت توسط ماموران امنیتی و زندانبانان اعلام اعتصاب غذا نموده است . با توجه به شرایط جسمانی ناشی از اعتصاب غذا در جریان حبس قبلی ، سلامت و جان این معلم و فعال صنفی در معرض خطر است . #اعتراضات_سراسری_معلمان #معلم_زندانی_آزاد_باید_گردد 🆔 https://t.me/ettehad ✉️ 🔚 tamas https://t.me/Ettehadyeh20

به نام خداوند جان و خرد

روح الله(رادا) مردانی در پایان تجمع ۳۰ بهمن در نور آباد لرستان با خشونت بسیار دستگیر شد.مردانی معلمی شورمند و آرمانخواه است که پیش از این در اعتراضات دی ماه سال ۹۶ که دانشجوی دانشگاه تهران بود،دستگیر شد و در زندان دست به اعتصابی طولانی زد که آثار آن هنوز جان نحیف و صد البته پر امید او را می آزارد.اینکه حاکمیتی بخواهد معلمی را پس از پایان سخنرانی در ملامت و آثار مخرب تعطیلی اصل ۳۰ قانون اساسی و آموزش رایگان،چنین خشونت بار دستگیر کند،نشان از زوال آموزش در این سرزمین است که بر آن سخت باید گریست.جامعه معلمان ایران تصور می کرد حاکمیت پس از تجمعاتی چنین غرور آفرین و صد البته معلمانه در راستای مطالبه گری قانونی، صدای معلمان را می شنود.این صدا،تنها صدای معلمان نیست بلکه صدای همه دردمندان و مظلومان است که امروز از گلوی معلمان شنیده می شود.عدالت در معنی عام و عدالت آموزشی در معنی خاص حلقه مفقوده تصمیم سازی های کشوری است.در چنین شرایطی است که غارتگری و اختلاس قبحش ریخته شده و دستگیری معلمان عدالت‌خواه و نگران آموزش اصولی برای فرزندان ایران، یک امر ضروری برای حاکمیت شده است.چنین معادله ی ناکوکی، نشانه ای جز اعوجاج در تصمیم سازی های کلان نیست.
شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران ضمن محکومیت شدید دستگیری روح الله(رادا) مردانی خواهان آزادی بدون قید و شرط این معلم زندانی جوان و صادق است.در شرایطی که در تمام شهرهای ایران،معلمان یک صدا فریاد می زنند: معلم زندانی آزاد باید گردد،دستگیری معلمان نشانه ی دهن کجی حاکمیت به مطالبه جدی و اصلی معلمان کشور است که مسلما حسن عاقبت برای گردانندگان این تفکر مخرب نخواهد داشت.امید می رود حاکمیت به جای نزاع و تضییع حقوق معلمان کشور با تغییر رویکرد خود،با پاسخگو کردن همه ی ارکان قدرت در پیشگاه ملت و جلوگیری از حراج منابع کشوری و غارتگری های افسار گسیخته، راهی را بپیماید که بیش از این شاهد ویرانی های بیش از پیش کشور نباشیم.رادا(روح الله) مردانی را آزاد کنید.این خواست عموم معلمان ایران است.

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران

۷ اسفند ۱۴۰۰

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویدیو شاخص

دسته ها