۲۵ خرداد, ۱۴۰۳

کنفرانس “معلمان ایران”؛ همبستگی سندیکاهای کارگری سوئد با معلمان ایران

کنفرانس “معلمان ایران”؛ همبستگی سندیکاهای کارگری سوئد با معلمان ایران

روز پنجشنبه, ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

سندیکاهای کارگری سوئد در روزهای نهم و دهم ماه مه  ٢٠٢٢ میزبان کنفرانسی با هدف آشنایی با مبارزات و مشکلات معلمان ایران و در همبستگی با این مبارزات بودند. در این کنفرانس لارش میکاثیلسون منشی هیئت مدیره سندیکای کارگران ترانسپورت سوئد، لیف ایساکسون منشی بین المللی سازمان مرکزی کارگران سوئد (ال.او)، روبرت گوستاوسون منشی بین المللی اتحادیه معلمان سوئد، شیرین  سلیک، محقق مسائل کارگری و مارتین هورنرن مسئول ارتباطات سندیکای کارگری ترانسپورت سوئد، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در رابطه با ایران، سعید تقوی و مجید تمجیدی از طرف پلاتفرم سندیکاهای کارگری سوئد/ایران، ستار رحمانی کارشناس مسائل معلمان ایران و تعدادی از معلمان از ایران بطور دیجیتال شرکت داشتند.

بخش مهمی از این کنفرانس به گزارشهای مستقیم تعدادی از معلمان ایران اختصاص یافت. در این گزارشها به شرح اعتراضات وسیع معلمان در شهرهای مختلف طی سال گذشته و تداوم آنها در سال جدید شمسی، تداوم سیاست سرکوبگرایانه رژیم ایران بجای پاسخگویی به مطالبات برحق معلمان، دستگیری دهها نفر از معلمان و بطور مشخص تر به نحوه دستگیری آقایان رسول بداقی، جفر ابراهیمی، محمد حبیبی، علی اکبر باغانی، اسکندر لطفی، مسعود نیکخواه، شعبان محمدی و … و پرونده سازی علیه معلمان از جمله آقای اسماعیل عبدی و اعتصاب غذای ایشان و تعدادی از معلمان و زندانیان در همبستگی با ایشان پرداخته شد. شرکت کنندگان در این کنفرانس بشدت تحت تاثیر نحوه باورنکردنی سرکوبهای رژیم در مقابله با این خواستهای بحق و ابتدایی و شجاعت و ایستادگی کم نظیر معلمان مبارز ایران قرار گرفتند.

شرکت کنندگان در این کنفرانس تاکید داشتند که خواستهای معلمان جزو ابتدایی ترین حقوق کار و بشر است، حق آزادی بیان، تشکل و جلب همبستگی بین المللی حق مسلم و خدشه ناپذیر معلمان ایران بوده و به اتخاذ سیاست سیستماتیک سرکوب از جانب رژیم ایران  در برخورد با این خواستها بشدت معترض بوده و بر سر واکنشهای بین المللی در همبستگی با معلمان ایران به تبادل و نظر پرداختند.

از نظر شرکت کنندگان دراین کنفرانس طرح مطالبات بهبود کیفیت آموزش و پرورش، همسان سازی و بهبود شرایط کار و معیشت معلمان، تلاش برای عملی شدن قانون آموزش با کیفیت و رایگان برای دانش آموزان و تشکل یابی آزاد و مستقل حول این مطالبات نه تنها جرم نیست بلکه شایسته بهترین تقدیرها است.

در روز دوم کنفرانس هیئتی به همراه  جاوید رحمان بطور جداگانه با فرد دوم وزارت خارجه سوئد مگنوس نیلسون و عفو بین الملل دیدار داشته و برگزاری کنفرانس “معلمان ایران” را به اطلاع آنان رسانده و خواستار واکنش عملی در محکوم کردن سیاست سرکوبگرانه جمهوری اسلامی، بویژه در تداوم سیاست اعدام در ایران شدند.

شرکت کنندگان در این کنفرانس شورای هماهنگی کانون های صنفی فرهنگیان ایران را به عنوان نماینده معلمان ایران برسمیت شناخته و با تلاش های رژیم جمهوری اسلامی برای جایگزین کردن تشکل های بدیل و وابسته به دولت به عنوان تشکل های معلمان مقابله مینمایند.

ما با جدیت خواهان موارد زیر هستیم :

آزادی فوری همه معلمان زندانی، فعالین کارگری و مدنی زندانی

تصویب و اجرای مقاوله نامه های حقوق بشر سازمان ملل، مقاوله نامه۲٣ و مقاوله نامه های ٨٧ و ٩٨ سازمان جهانی کار

سازمانهای کارگری سندیکایی و نمایندگان منتخب و اعضای آنها بدون ترس از خشونت، تهدید زندان و اخراج از کار اجازه فعالیت داشته باشند.

١٨ مه ٢٠٢٢

پلاتفرم سندیکاهای کارگری سوئد/

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویدیو شاخص

دسته ها