بیانیه

بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران پیرامون سرکوب کارگران از طریق صدور احکام زندان و شلاق علیه کارگران شرکت آذرآب اراک

  • 1399-04-05

بیانیه

‍ بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران پیرامون سرکوب کارگران از طریق صدور احکام زندان و شلاق علیه کارگران شرکت آذرآب اراک

روز چهارم تیرماه شعبه ۱۰۶ دادگاه کیفری اراک ۴۲ تن از کارگران شرکت آذرآب را به یکسال زندان و ۷۴ ضربه شلاق و یکماه بردگی و کار‌ اجباری محکوم‌کرد.
کارگران مجتمع آذرآب در‌ مهرماه سال ۹۸ در‌ اعتراض به عدم پرداخت حقوق‌ معوقه، عدم امنیت شغلی و در خواست‌ خلع ید از بخش خصوصی دست به اعتصاب زدند. پس از گذشت چندین روز از اعتصاب‌ و عدم پاسخگویی و‌ توجه مسئولان و تلاش‌های ریاکارانه ی شورای اسلامی کار‌ برای اعتصاب شکنی، کارگران دست به راهپیمایی به سمت راه آهن زدند که مورد یورش وحشیانه نیروی انتظامی و‌ گارد ویژه قرار‌ گرفتند که پس از ضرب‌ و‌ شتم‌ شدید‌ کارگران تعداد ۲۱ نفر از آنان را دستگیر کردند. احضار و ‌دستگیری ها در‌ روزهای بعد نیز ادامه پیدا‌ کرد تا اینکه با بازداشت ۴۲ نفر از این‌ کارگران، برای‌ همگی آنها پرونده های قضایی تشکیل شد و نهایتاً دادگاه به صدور حکم زندان و شلاق و‌ بردگیِ اجباری علیه کارگران اقدام کرد.
در شرایطی که فقر و‌ فلاکت شدید گریبانگیر میلیونها خانواده‌ کارگری ‌شده است و روند روزافزون قیمت کالا و اقلام خوراکی عملاً خانواده ها را به گرسنگی کشانده است، نهادهای حاکمیتی در‌ دفاع از منافع سرمایه داران دستمزدهای چندین برابر زیر خط فقر را به طبقه کارگر‌ تحمیل کرده‌اند اما سرمایه داران غارتگر همین دستمزد ناچیز را نیز به‌ کارگران‌ پرداخت‌ نمیکنند. زمانی نیز که کارگران برای پرداخت چندین ماه حقوق معوقه خود دست به اعتصاب میزنند حاکمیت توسط نیروهای سرکوبگرش در دفاع از منافع سرمایه‌داران به سرکوب و‌ زندانی‌ کردن کارگران اقدام میکند.
مجموعه اتفاقاتی که در‌ جریان همین اعتصاب کارگران آذرآب روی داد به یک سیاست کلی از سوی سرمایه داران و حکومت تبدیل شده است که کارگران باید ضمن افشای آن درصدد مواجهه با این روند برآیند.
نقش سازمانیافته و ریاکارانه ی شورای اسلامی کار که در ‌اعتصاب مهرماه گذشته کارگران آذرآب تلاش زیادی در‌ راستای اعتصاب شکنی انجام داد تا سرکوب کارگران توسط نیروهای انتظامی و‌ امنیتی تا صدور حکم زندان و شلاق و‌ بردگی توسط قوه قضائیه همگی در‌ راستای همسویی با کارفرمای غارتگر صورت‌ گرفت. همین سیاست و روند به شکل سازمانیافته در دیگر‌ مراکز کارگری از‌ جمله فولاد اهواز و هپکوی اراک و‌ نیشکر هفت تپه ‌و دیگر مراکز تولیدی اتفاق افتاده است.
بی شک طبقه کارگر ایران در مقابل صدور حکم قرون وسطایی و‌ ضد‌انسانی شلاق و بردگی و زندان ساکت نخواهد نشست. کارگران و مزدبگیران و‌ اقشار‌ کم درآمد جامعه ایران که در زیر فشار فقر و‌ فلاکت جانشان به لب رسیده است ثابت کرده اند که همچون دیماه ۹۶ و آبانماه ۹۸ دوباره میتوانند در راستای تلاش برای تحقق تغییرات بنیادین اجتماعی طغیان کنند.
کارگران ایران بایست با همبستگی طبقاتی خویش به هر شکل ممکن در‌ مقابل زندانی کردن و شلاق کارگران بایستند و اجازه ندهند تا چپاولگران دسترنج ما کارگران به تعرض همه جانبه شان به زیست و معیشت و کرامت انسانی مان ادامه دهند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران- پنجم تیرماه نود و نه

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق برای اتحادیه آزاد کارگران ایران محفوظ است.استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

زبانهای دیگر-Other languages