۴ مرداد, ۱۴۰۳

اخراج و بازداشت کارگران مجتمع مس سونگون ورزقان همچنان ادامه دارد

اخراج و بازداشت کارگران مجتمع مس سونگون ورزقان همچنان ادامه دارد

بنابر مجموعه گزارش‌های رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، مدیریت مجتمع مس سونگون ورزقان روز یکشنبه ۲۶ تیرماه ۱۴۰۱ با بستن کارت تردد حدود ۳۰ نفر از کارگران شاغل در شرکت آهن‌آجین مانع از ورود آنان به معدن شده است. این در حالیست که سوابق کاری این کارگران از ۱۵ تا ۲۵ سال می‌باشد و قراردادهای‌شان به اتمام نرسیده است.

همچنین روزهای شنبه و یکشنبه ۲۵ و ۲۶ تیرماه حدود پانزده نفر دیگر از کارگران توسط نهادهای امنیتی بازداشت شده‌اند. این کارگران که از شرکت‌های پیمانکاری مبین و آهن‌آجین هستند روز پنجشنبه ۲۴ تیر به صورت تلفنی به اداره اطلاعات احضار شده بودند که پس از حضور، بازداشت و به زندان اهر منتقل شده‌اند.

تمامی دستگیر‌شدگان تاکنونی همچنان در بازداشت به سر میبرند و بنابر گفته‌ها، جهانگیر رضوی مدیر مجتمع و ناصر نعمت‌پور رئیس امور اداری شرکت آهن‌آجین و علیپور رئیس کارگاه با همکاری نهادهای امنیتی پشت‌پرده اصلی شکایت از کارگران هستند.

اسامی تعدادی از بازداشت‌شدگان که تاکنون برای اتحادیه آزاد کارگران ایران احراز شده است به قرار زیر است:

ولی‌الله محمودی، ارشد کاظمپور، جعفر عباسپور، مهرداد منفرد، خدایی، فرزاد زالی‌زاده، اسماعیل ایزدخواه ،کاظم شاهی، صالح محمدی، محمد محمودی، اسماعیل عبادی، کریم حضرتی، کریم کریم‌زاده، صالحی و محبوب اسماعیلی از کارگران معدن و حاج زیاد محمودی برادر یکی از کارگران بازداشتی و همچنین بهنام زارعی روزنامه‌نگار ساکن ورزقان.

کارگران شرکت‌های پیمانکاری مجتمع مس سونگون ورزقان روز سه‌شنبه ۱۴ تیرماه در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات‌شان و بازداشت همکاران‌شان دست به اعتصاب زدند. این اعتصاب در شامگاه شنبه ۱۸ تیرماه و با وعده‌های مساعد مسئولین استان و کارفرمای مجتمع مبنی بر پیگیری تحقق خواسته‌های کارگران و آزادی کارگران بازداشتی خاتمه یافت. اما نهادهای امنیتی و مدیران مجتمع پس از خاتمه اعتصاب و برخلاف وعده‌های اعلام شده به اخراج و بازداشت تعداد زیاد دیگری از کارگران دست زده‌اند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران- ۲۸ تیرماه ۱۴۰۱

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویدیو شاخص

دسته ها