۱۰ خرداد, ۱۴۰۳

اعتصاب سراسری در فرانسه در اعتراض به طرح افزایش سن بازنشستگی؛ دو میلیون نفر در خیابان

اعتصاب سراسری در فرانسه در اعتراض به طرح افزایش سن بازنشستگی؛ دو میلیون نفر در خیابان

اعتصاب گسترده و تجمعات علیه طرح امانوئل مکرون برای افزایش سن بازنشستگی، از چند شهر بزرگ فرانسه آغاز شد. روز پنجشنبه بیش از ٢٠٠  تظاهرات در سراسر فرانسه برگزار شد. اومانیته از قول فیلیپ مارتینز رئیس کنفدراسیون عمومی کار (CGT) نوشت دو میلیون تظاهرکننده توسط اتحادیه ها بسیج شدند. شبیه به بسیج سال ۱۹۹۵ که منجر به کنار گذاشتن اصلاحات ژوپه شده بود.
به گزارش ار. اف. ای امانوئل مکرون که به همراه چند تن از وزیران برای دیدار با مقام های اسپانیایی، هم اکنون در بارسلون به سر می برند در واکنش به تجمعات اعتراض آمیز روز پنجشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی، بار دیگر ضمن دفاع از “اصلاحاتی که به صورت دموکراتیک ارائه شده، تایید شده و عادلانه و مسئولانه بوده”، با اشاره به اینکه امیدوار است تظاهرات “بدون افراط و خشونت” برگزار شود، گفت: “من فکر می کنم خوب و مشروع است که بتوان همه نظرات را بیان کرد، این اصل یک دموکراسی است”.
با آغاز اعتصاب و اعتراضات گسترده، کار بخش اعظمی از حمل و نقل، مدارس و پالایشگاه ها در فرانسه مختل شده است. هشت اتحادیه بزرگ فرانسه که شامل حمل و نقل، آموزش، پلیس، مدیران اجرایی و بخش های عمومی می شود خواستار برگزاری «اولین روز اعتصاب ها و اعتراضات» علیه اصلاحات پیشنهادی حقوق بازنشستگی در روز پنجشنبه شدند.
در بخش آموزش ابتدایی، نرخ اعتصاب در میان آموزگاران و دیگر کارکنان ۴۲.۳۵ درصد اعلام شده و طبق آخرین آمار، در مقطع راهنمایی نیز از هر سه معلم یک نفر دست از کار کشیده است.
اداره هوانوردی غیرنظامی فرانسه اعلام کرد که از هر پنج پرواز ورودی و خروجی فرودگاه اورلی پاریس، یک پرواز به دلیل اعتصاب کارکنان کنترل ترافیک هوایی در این روز لغو می شود. این وضع، احتمال تاخیر و لغو بیشتر پروازهای باقیمانده را نیز افزایش می دهد. اعتصاب گسترده روز پنجشنبه که نرخ آن در بخش حمل و نقل ریلی بیش از ۶۴ درصد اعلام شده، تردد وسائل حمل و نقل عمومی و قطارهای بین شهری را نیز با محدودیت‌های زیادی همراه کرده است.
از سوی دیگر با ادامه اعتصاب در پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌های برق، احتمال کمبود سوخت در پمپ‌ بنزین‌ها و قطعی برق منازل مسکونی و مراکز تجاری در روزهای آینده افزایش می یابد. بنا بر اعلام مدیریت شرکت برق فرانسه (EDF)، ۴ ۴ /۵ درصد از کل نیروی کار این شرکت در اعتراض به طرح اصلاح حقوق بازنشستگی، دست از کار کشیده و اعتصاب کرده اند. سندیکای کارگری پالایشگاه‌های گروه “توتال انرژی” نرخ اعتصاب کارکنان این بخش را ۷۰ تا ۱۰۰ درصد اعلام کرده و یادآور شده‌‌اند که اعتصاب‌ها احتمالا هفته آینده نیز برای دو روز متوالی در پیش گرفته خواهد شد.
راهپیمایی عظیم پاریس، ساعت دو بعد از ظهر به وقت محلی، در آرامش از میدان “رپوبلیک” این شهر به راه افتاد تا به میدان “ناسیون” برسد.  بنا بر گفته وزیر کشور فرانسه روز پنجشنبه بیش از ١٠ هزار افسر پلیس و ژاندارمری در سراسر کشور برای مواجهه با اعتراضات مستقر شدند. از این تعداد ٣  هزار و ۵٠٠ نیرو در پاریس مستقر بودند. طبق اعلام ستاد فرماندهی نیروی انتظامی، از میان ٢٣ ٠٠ بازرسی که پیش از آغاز راهپیمایی توسط پلیس صورت گرفت، ١۵ تن عمدتاً به اتهام “حمل سلاح ممنوعه” دستگیر شدند.
راهپیمایی و تظاهرات در شهرهای مختلف فرانسه ادامه دارد. به گفته پلیس شهر نانت، طبق گفته اتحادیه ها، در این شهر نیز بین ۲۵ تا ۵۰ هزار نفر، زیر باران شدید، علیه اصلاحات حقوق بازنشستگی تظاهرات کردند. بر اساس گزارش ها، ٣ ٠ هزار نفر در تولوز، ٢۶هزار  نفر در مارسی و ٢٠هزار نفر در کان و پرپینیان به خیابان ها آمده اند.
ژان لوک ملانشون، رئیس حزب چپگرای “فرانسه نافرمان” که همانند دیگر جریان‌های چپ به شدت مخالف اصلاحات مد نظر دولت در قانون بازنشستگی است صبح روز پنجشنبه با حضور در جمع تظاهرکنندگان در شهر مارسی، راهپیمایی گسترده روز پنجشنبه را نشانه خوبی از شکست دولت در تلاش برای متقاعد کردن مردم به لزوم اجرای اصلاحات در قانون بازنشستگی دانسته و تاکید کرد که دولت در نخستین نبرد با معترضان بازنده شده است.
میزان اعتصاب کنندگان در ادارات دولتی و خدمات عمومی فرانسه به ١١/٣  درصد(نزدیک به دو میلیون نفر) و در خدمات عمومی بیمارستانی به ٩ /٩  درصد(١/٢ میلیون نفر) رسیده است که در مقایسه با ۵ دسامبر ٢٠١٩،  روز اعتصاب علیه اولین طرح اصلاح حقوق بازنشستگی، دو درصد افزایش نشان می دهد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویدیو شاخص

دسته ها